×

Pożar na cmentarzu. Straż pożarna jest bezradna, bo ktoś zablokował przejazd

Pożar na cmentarzu, który wybuchł kilkadziesiąt minut temu nie może zostać ugaszony, ponieważ straż pożarna nie ma możliwości dotarcia na miejsce. Ciężkie wozy bojowe nie są w stanie przedostać się w pobliże płomieni, gdyż ktoś przekopał jedyną drogę dojazdową do cmentarza.

Trudna akcja gaśnicza

Dziś około godziny 14:15 straż pożarna z Dębca została poinformowana o wybuchu pożaru na cmentarzu przy ul. Samotnej na Dębcu w Poznaniu. Strażacy bardzo szybko przybyli na miejsce, ale niestety okazało się, że ugaszenie ognia nie będzie takie proste jak mogłoby się wydawać. Powodem okazała się bezmyślność ludzi, którzy przekopali drogę dojazdową do cmentarza, odcinając tym samym możliwość dojazdu przez straż pożarną. W związku z tym, strażacy musieli zmodyfikować plan działania tak, aby ominąć nasyp i rów. W efekcie czas trwania interwencji znacząco się wydłużył, co sprawiło, że pożar w dalszym ciągu rozprzestrzeniał się. Obecni na miejscu zdarzenia ratownicy przeciągali węże na odległość niemal 500 m. Na miejscu nadal pracują dwa wozy straży pożarnej.

Pożar na cmentarzu

Póki co nie wiadomo, w jakich okolicznościach doszło do zaprószenia ognia. Niemniej jednak, zważywszy na miejsce, w którym powstał można przypuszczać, że powodem mógł być znicz. Z pewnością wkrótce służby podadzą więcej informacji dotyczących szczegółów incydentu.

W ostatnich dniach sporo mówi się o pożarach, które wybuchły w RPA na skutek zamieszek. Sytuacja w kraju jest dramatyczna. W sieci pojawiło się nawet nagranie, na którym widać jak kobieta wyrzuca dziecko z budynku.

Jak postąpić w czasie pożaru?

Specjaliści wyjaśniają, że na dobrą sprawę na własną rękę możemy próbować gasić jedynie małe, dopiero rozwijające się pożary. Niemniej jednak użycie środków gaśniczych w początkowym stadium pożaru może zapobiec jego eskalacji. Spokojnie można podejmować próby gaszenia płonącego kosza na śmieci, zapalonej świecy, wieńca adwentowego czy papierosa upuszczonego w mieszkaniu. Warto pamiętać, że najlepszy środek gaśniczy to woda. Z kolei, palący się tłuszcz np. na patelni można ugasić solą.

Jeśli zaskoczą nas płomienie w obrębie garnka, to wystarczy przykryć je pokrywką. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wolno polewać wodą urządzeń elektrycznych. W sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia się odzieży, płomienie stłumi położenie się na ziemi połączone z obracaniem się z boku na bok. W takiej sytuacji należy unikać biegania, ponieważ pęd powietrza tylko dodatkowo podsyci ogień. Do najważniejszych zasad gaszenia ognia należą:

  • używając gaśnicy, należy kierować materiał gaśniczy w stronę pożaru zgodnie z kierunkiem wiatru
  • palące się ściany polewamy od dołu do góry
  • jeśli palą się ściekające substancje płynne, zawsze gasimy płomień od góry do dołu
  • jeśli to możliwe, należy atakować pożar kilkoma gaśnicami równocześnie.
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: maps.google, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij