×

Pożar katedry w Nantes. Serce się kraje patrząc, jak znika na naszych oczach

Pożar katedry w Nantes. Ogień zajął kolejną, zabytkową świątynię. Francuskie media nie mają wątpliwości, że trwające od kilku lat serie podpaleń to sprawka muzułmanów…

Pożar katedry w Nantes

Słynna na całym świecie, zabytkowa katedra w Nantes jest wyjątkowa ze względu na zdobiący jej wnętrze, największy we Francji witraż. Serce się kraje, patrząc na to, jak to wyjątkowe dzieło piętnastowiecznej architektury znika na naszych oczach.

pożar katedry w Nantes
Twitter

Jak utrzymują świadkowie zdarzenia, pożar wybuchł dziś po godz. 7:00 nad ranem. Na miejscu znajdują się już zastępy straży pożarnej, usiłujące opanować płomienie. Okazuje się, że nie jest to pierwszy raz, kiedy świątynia się pali. W 1972 roku na dachu katedry wybuchł wielki pożar. W wyniku żywiołu uległa zniszczeniu spora część zabytkowego wyposażenia. Konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu. Udało się zachować w stanie oryginalnym wyłącznie barokową, drewnianą ambonę.

Okoliczności pożaru

Póki co, przyczyny pożaru nie są znane. Można się jednak spodziewać, że podobnie jak za serię podpaleń kościołów katolickich, odpowiadają islamscy imigranci.

Straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji poinformowała, że sytuacja w Nantes jest bardzo poważna.

Pożar nie został opanowany, wciąż trwa. To poważny pożar.

Po otrzymaniu zgłoszenia o godzinie 7:44, na miejsce pożaru wysłano aż 60 strażaków. Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes była budowana przez ponad 400 lat, od 1434 roku. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół był zamknięty. Przywrócono go do użytku dopiero w 1802 roku.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, 15 kwietnia 2019 roku spłonęła katedra Notre Dame.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter
zamknij