×

Powstanie szpital polowy na Stadionie Narodowym. Tak zdecydował premier

Powstanie szpital polowy na Stadionie Narodowym na polecenie premiera Mateusza Morawickiego. W salach konferencyjnych stanie 500 łóżek. W pomoc może się włączyć również wojsko.

Brak miejsc w szpitalach

W piątek padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Tego dnia resort zdrowia poinformował o 9 622 nowych przypadkach Covid-19. W niedzielę przybyło 8 536 kolejnych pacjentów, a dzisiaj 7 482. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 8 tysięcy chorych, a dla nowych zaczyna brakować miejsc.

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o uruchomieniu szpitala polowego na terenie Stadionu Narodowego. Informację tę potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Za przygotowanie szpitala odpowiada szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jak wyjaśnia Müller, oddziały dla chorych na Covid-19 powstaną w salach konferencyjnych na terenie obiektu, a nie na płycie stadionu, jak to zwykle wygląda na filmach katastroficznych:

Chciałem potwierdzić, że minister Michał Dworczyk odpowiada za to, aby skoordynować działania związane z powstaniem tymczasowego szpitala w ramach sal konferencyjnych, które są na Stadionie Narodowym. Widzimy, że liczba zachorowań rośnie na tyle szybko, że musimy zabezpieczyć też miejsca na hospitalizację dla tych, którzy jej potrzebują.

Powstanie szpital polowy na stadionie

W salach konferencynych stanie 500 łóżek. Jak informuje TVN24, budowa szpitala polowego na terenie Stadionu Narodowego ma być ukończona jeszcze w tym tygodniu. Osoba z otoczenia Kancelarii Premiera wyjaśnił anonimowo w rozmowie z WP:

W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tys. łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym. Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe.

Jak dodał szef MON Mariusz Błaszczak w Programie I Polskiego Radia, w opiekę nad chorymi włączy się wojsko:

Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, gotowa jest też koncepcja budowy szpitali polowych dla zakażonych koronawirusem. Jesteśmy oczywiście gotowi, ten know-how jest oczywiście powszechną wiedzą nie tylko wojskowej, ale też cywilnej służby zdrowia. To są ważne sprawy techniczne, a jedna z nich jest taka, że pomieszczenia, w których są chorzy, muszą być wyższe, niż stanowi to standard budowlany, ze względu na cyrkulację powietrza. Ta koncepcja jest gotowa i wojsko też jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia.

Zdaniem rzecznika rządu, szpitale polowe trzeba zacząć postrzegać jako rozwiązanie długofalowe:

Patrząc na rozwój sytuacji, obawiam się, że to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieli użytą tę infrastrukturę w kilku miejscach Polski po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków.

Źródła: businessinsider.com.pl, tvn24.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Instagram, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować