×

Powrót nauki zdalnej. We wszystkich szkołach od poniedziałku nastąpią zmiany

Powrót nauki zdalnej w klasach od 1 do 3 nastąpi już w najbliższy poniedziałek. Zerówki oraz przedszkola w dalszym ciągu będą funkcjonować w trybie stacjonarnym. We wszystkich placówkach edukacyjnych w pewnym stopniu zmieni się sposób pracy. Czego należy się spodziewać?

Powrót nauki zdalnej

W związku ze stale pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Jeśli nie uda się w najbliższych dniach opanować rozprzestrzeniania się COVID-19, to nastąpi narodowa kwarantanna. Jednym z działań, mających uchronić Polskę przed dalszym wzrostem ilości zakażeń jest wprowadzenie nauki zdalnej w klasach 1-3. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało szczegóły dotyczące tego, jak będzie przebiegać edukacja najmłodszych. Okazuje się, że dzieci w przedszkolach i zerówkach w dalszym ciągu będą uczęszczać do placówek.

Klasy 1-3 szkół podstawowych od poniedziałku 9 listopada rozpoczną naukę zdalną. Z kolei, klasy starsze szkół podstawowych oraz szkoły średnie będą nadal kontynuować naukę zdalną do 29 listopada. Zajęcia stacjonarne zostaną zawieszone również w przypadku szkół dla dorosłych oraz wszelkich form pozaszkolnych (kursowych). Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat, w którym znalazły się szczegóły dotyczące szkół i placówek, w których zajęcia stacjonarne nie będą zawieszone.

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.

Tryb stacjonarny

W trybie stacjonarnym nadal będą funkcjonować szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Co więcej, dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, mogą podjąć indywidualne decyzje odnośnie trybu nauczania.

Uczniowie niepełnosprawni oraz Ci, którzy ze względu na np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu, będą musieli mieć zapewnione nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole. W zależności od aktualnych potrzeb szkół, nauczyciele oraz inni pracownicy placówek oświatowych mogą zostać oddelegowani do pracy z domu. Nauczyciele będą mogli skorzystać z bonu 500 zł przewidzianego na pokrycie kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia nauczania zdalnego.

Do 29 listopada w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe również będzie się odbywać nauczanie zdalne. Jeśli zajęcia praktyczne mogą zostać zrealizowane zdalnie w ramach programu nauczania danego zawodu, to zaleca się właśnie taką formę edukacji. Z kolei, stacjonarne zajęcia praktyczne będą się odbywać tylko dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum. Zajęcia powinny być prowadzone w małych grupach, w wybrane dni tygodnia. Ich wymiar nie może przekraczać 10 godzin tygodniowo.

Podobne zasady będą obowiązywały słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) planują zdawać końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub egzamin zawodowy. Pozostałe zajęcia praktyczne najprawdopodobniej zostaną uzupełnione w późniejszym terminie. Obecnie nawet praktyki zawodowe realizowane są zdalnie. W wybranych przypadkach mogą zostać zaliczone w oparciu o dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zrealizowany wcześniej wolontariat czy staż zawodowy.

Fotografie: Twitter, www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować