×

10 dziwnych roślin, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają części ludzkiego ciała

Świat flory pełen jest pięknych roślin, które można podziwiać godzinami. Są jednak też takie, od których wolelibyśmy się trzymać z daleka.

Niektóre rośliny z pewnością nie zachęcają do podziwiania, czy tym bardziej hodowania. Wyglądają tak dziwacznie i w jakiś sposób przerażająco, że przechodzą nas ciarki po plecach. To pewnie dlatego, że wyglądają zupełnie jak ludzkie części ciała. Patrząc na nie mamy nadzieję, że nie ożyją nagle, bo tego byśmy zdecydowanie nie chcieli…

Kolczakówka piekąca

Już sama nazwa zniechęca. Kapelusza ma najróżniejsze kształty i wydziela krople krwistoczerwonego płynu. Grzyb jest tak maleńki i szkaradny, że można go pomylić z zakrwawionym zębem! Choć nie jest trujący, lepiej go nie kosztować, smakuje obrzydliwie.

Czerniec grubopędowy

Dziwaczna roślina, która wyglądem przypomina gałki oczne. Wywołuje wiele dolegliwości, halucynacje, a nawet atak serca. Jagody rośliny są ostrzeżeniem samym w sobie, w końcu chcielibyście zjeść roślinę, która do złudzenia przypomina oczy?

Echinoderma

Zabawny grzyb, w którym wiele osób dopatrzyło się podobieństwa do ludzkiego sutka. Większość z gatunków tego grzyba jest trująca dla człowieka.

Psychotria viridis

Te imponujące usta nie są dziełem chirurgów, ale rośliną z Lasu Deszczowego w Amazonii. Roślina może dostarczyć wrażeń zupełnie jak heroina i w Polsce oczywiście jest zakazana. Psychotria to główny składnik enteogenicznego napoju wyznawców Ayahuasca. Przez wielu nazywana Ustami Dziwki.

Piestrzenica kasztanowata

Obrzydliwie wyglądający grzyb w dziwny sposób wygląda jak ludzki mózg. Jak większość przedstawionych roślin jest toksyczna i powoduje zaburzenia żołądkowe, uszkadza organy, powoduje nawet utratę wzroku. Często mylona jest ze smardzem i kiedyś była masowo sprzedawana na straganach, w końcu jednak ustalono, że to właśnie grzyb jest przyczyną zatruć. Mądry Polak po szkodzie. Dziś jest „kawiorem” pośród grzybów.

Żyłkowiec różowawy

Wielu osobom grzyb przypomina ludzkie serce lub płuco. Tak czy inaczej, trzeba przyznać, że można się zniechęcić, bo rzeczywiście wygląda jak jakiś organ wewnętrzny. Generalnie żyłkowiec jest trujący, choć w przeszłości był powodem mosowego wymierania w Europie. Jak w poprzednim przypadku, w końcu zorientowano się, że grzyb jest trujący.

Strąki wyżlinu

Roślina szeroko znana jako lwia paszcza. W trakcie rozkwitu, kwiaty przypominają paszcze, a później jest tylko gorzej. Przekwitnięte strąki wyglądają zupełnie jak ludzka czaszka. Z wyżlinem oczywiście związane jest wiele legend i jak łatwo się domyślić, w przeszłości często był głównym składnikiem eliksirów i zaklęć. Wiele osób wierzyło, że kwiaty zagwarantują im nieśmiertelność, tak też się stało, życie wieczne przyszło bardzo szybko po zjedzeniu zbyt dużej ilości kwiatów.

Uszak bzowy

Odrobinę makabrycznie wyglądający grzyb do złudzenia przypomina uszy. Z reguły rośnie na pniakach drzew i występuje w małych grupkach. Grzyb jest jadalny i bardzo ceniony w kuchni azjatyckiej. Jest praktycznie pozbawiony smaku, ale dodawany do dań ze względu na chrząstkowatą konsystencję (niezbyt to przekonujące). Ma również wiele właściwości zdrowotnych.

Galaretnica mięsista

Wygląda na to, że grzyby mają doskonałe poczucie humoru i lubią przybierać potworne kształty ludzkich organów. Galaretnica przybiera najróżniejsze kształty w zależności od etapu życia. Grzyb jest niejadalny, choć jest potencjalnym źródłem biopaliw.

Okratek australijski

Zauważając okratka podczas spaceru w lesie można nabawić się ataku serca. Wystające z ziemi palce nie są raczej na nasze nerwy. Choć nie jest toksyczny, śmierdzi tak niemiłosiernie, że jego spożycie wydaje się niemożliwe.

Polecane

Może Cię zainteresować