×

Potworna powódź w Chinach. Auta pływają po ulicach, ludzie w wodzie po szyję

Potworna powódź w Chinach: ostatnie dni są traumatyczne dla mieszkańców środkowej i północnej części kraju. Rekordowe opady deszczu spowodowały niewyobrażalne zniszczenia. Są ofiary śmiertelne.

Potworna powódź w Chinach

„Powódź tysiąclecia” – tak określa się to, co wydarzyło się w ostatnich dniach w Państwie Środka. I nie jest to określenie przesadzone. W prowincji Henan (mieszka tam 94 miliony osób) w środkowych Chinach, miejscami spadło prawie 500 mm deszczu na metr kwadratowy. Woda dosłownie zalała ulice wielu miast i wpłynęła do tuneli metra. Sieć obiegły zdjęcia i nagrania, które przypominają sceny z filmu katastroficznego. Ulice stolicy prowincji zamieniły się w rwące rzeki. Samochody dryfowały po Zhengzhou, a ludzie próbowali się przedrzeć przez głęboką wodę.

Niszczycielski żywioł zabierał wszystko – nie tylko samochody, ale i inne pojazdy oraz przedmioty.

Pod wodą znalazły się również stacje metra. Woda uwięziła pasażerów w zalanym pociągu. Ludzie brodzili w wodzie, próbując się ratować. Według dziennika „Xinjingbao” niektóre kobiety i dzieci mdlały. Uwięzionych pasażerów ratowali mundurowi.

Nie żyje 12 osób

Z powodu rekordowych opadów deszczu doszło również do eksplozji w zakładzie stopu aluminium. Woda przerwała tamy, co spowodowało wybuch. Ile osób zostało rannych? Tego nie wiadomo, ponieważ władze nie przekazały na razie oficjalnych informacji. Póki co wiadomo, że w kataklizmie zginęło 12 osób. Jednak jeszcze nie pora na ostateczne podsumowanie sytuacji. Deszcz ma padać przynajmniej do czwartku.

Z prowincji Henan ewakuowano dotąd ponad 10 100 osób. Według szacunków, łącznie katastrofa dotknęła 16,6 tys. osób. Pod wodą znalazło się 54 tys. akrów gruntów rolnych.

Jeśli dojdzie do zawalenia się tamy w mieście Luoyang, gdzie powstał ogromny wyłom w konstrukcji, skutki mogą być makabryczne. Na szczęście, według doniesień lokalnych władz, poziom wody spadł.

W porze deszczowej obfite ulewy nie są niczym nowym, ale w ostatnich dziesięcioleciach zagrożenie powodziowe jest coraz większe. Jak podaje Polsat News, we wtorek w prowincji Henan spadło 617 mm deszczu, czyli prawie tyle, ile wynosi tam roczna średnia. Prowincja znajduje się w dorzeczu Żółtej Rzeki.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij