×

Nad Polskę nadciąga potężna wichura. Szalejący wiatr może zrywać dachy i łamać drzewa

Potężna wichura zbliża się do Polski. Bardzo niebezpiecznie będzie już od dzisiejszej nocy. Polscy Łowcy Burz ostrzegają, że wiejący z prędkością ponad 100 km/h wiatr, może wyrządzić wiele poważnych szkód, a w tym połamać drzewa, czy nawet pozrywać dachy. Możliwe są również braki w dostawach energii elektrycznej. Synoptycy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Potężna wichura zbliża się do Polski

meteo.pl

Potężna wichura zbliża się do Polski

Ośrodek niżu „Mortimer” z układem frontów atmosferycznych będzie przemieszczać się znad Danii w kierunku Łotwy. To właśnie on będzie kształtował pogodę w poniedziałek w naszym kraju, która niestety tego dnia nie będzie nas rozpieszczać. IMGW planuje wydać ostrzeżenie przed silnym i porywistym wiatrem dla całej Polski.

Alerty drugiego stopnia (przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia) mogą z kolei zostać wydane w takich województwach jak: pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim.

Alerty pierwszego stopnia (przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia) IMGW planuje wydać dla wszystkich pozostałych województw.

Potężna wichura zbliżą się do Polski

windy.com

Polscy Łowcy Burz ostrzegają

Modele numeryczne dość zgodnie wyliczają w tych regionach prędkości wiatru w przedziale od 75 do 95 km/h, a niektóre (np. UM, ICON) nawet lokalnie ponad 100 km/h – ostrzegają Polscy Łowcy Burz

W Sudetach, Beskidach i Tatrach już dzisiaj od późnych godzin wieczornym i nocnych może być bardzo niebezpiecznie. Polscy Łowcy Burz ostrzegają, że prędkość wiatru może tam dojść nawet do 140 km/h.

Później – od godzin porannych i przedpołudniowych, zacznie mocno wiać na zachodzie i południu Polski. Później strefa najsilniejszych porywów wiatru będzie „przesuwać” się stopniowo w kierunku wschodnim. Późnym popołudniem najmocniej wiać będzie w centrum i na południu kraju, natomiast pod wieczór – na wschodzie Polski. Okres, w którym będzie wiał wiatr zdolny do spowodowania szkód, potrwa w poszczególnych regionach przeważnie około kilku godzin

Dodatkowo na północy Polski synoptycy przewidują do poniedziałkowego popołudnia obfite opady deszczu, nawet do 20-30 mm. Niewykluczone są także miejscowe burze szczególnie na południu kraju.

Polscy Łowcy Burz apelują o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza jutro, kiedy sporo osób będzie wyjeżdżać do pracy i szkół.

Może Cię zainteresować

zamknij