×

Postrzelił się w Sejmie. Jaka kara spotkała pechowego strażnika?

Pechowy strażnik postrzelił się pod koniec stycznia w Sejmie, o czym informowało większość mediów. Jednakże wciąż pozostawało pytanie, czy spotkają go za to jakieś konsekwencje?

Postrzelił się w Sejmie

Tajemniczy członek straży marszałkowskiej został „bohaterem” mediów przez krótką chwilę. To za jego sprawą padł strzał w Sejmie, jednak był on całkowicie przypadkowy. Super Express określił całą sytuację mianem „strzelaniny na terenie sejmu”, jednakże mężczyzna postrzelił się w nogę w trakcie rozładowywania broni.

Incydent miał miejsce 31 stycznia przed godziną 13 w budynku przeznaczonym dla Straży Marszałkowskiej, znajdującego się obok Sejmu. Rannego strażnika zabrała karetka i z tego, co wiadomo, jego życiu nic nie zagrażało. Jednakże na językach części mediów wciąż pozostawało pytanie, czy odpowie on za swoją wpadkę.

Serwis Interia podaje, że otrzymał on wiadomość odnośnie incydentu oraz dalszych losów pechowego strażnika. Jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu:

W związku z tym, że postępowanie funkcjonariusza stanowiło naruszenie dyscypliny służbowej, zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne z zarzutem popełnienia czynu polegającego na wykonaniu czynności służbowej w sposób nieprawidłowy.

Zwolnienie jest decyzją specjalnej komisji dyscyplinarnej, powołanej przez Komendanta Straży Marszałkowskiej dnia 1 lutego. W jej skład weszli także naczelnik Wydziału I, dowódca sekcji (posiadający jednocześnie uprawnienia instruktora strzelectwa) oraz specjalista z Wydziału II, pełniący funkcję sekretarza zespołu.

24 lutego zadecydowała ona, że doszło do „rażącego naruszenia wewnętrznych procedur dotyczących posługiwania się bronią służbową”.

Straż marszałkowska na terenie Sejmu

Wbrew pozorom straż marszałkowska ma długą historię sięgającą XVI wieku. Pełnili oni rolę funkcjonariuszy quasi-policyjnych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i odpowiadali przed marszałkiem. Straż powróciła w 1919 roku oraz później w 1947 roku.

Obecni funkcjonariusze działają w oparciu o ustawę o Straży Marszałkowskiej uchwalonej 26 stycznia 2018 roku przez Sejm. Zaczęła funkcjonować z dniem 20 maja 2018. Mają oni prawo do noszenia broni czy legitymowania osób znajdujących się na terenie Sejmu. W określonych sytuacjach mogą także korzystać ze środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Jest ona najmniejszą (jeśli chodzi o liczbę członków) umundurowaną formacją w Polsce.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.rp.pl, www.o2.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować