×

Poseł KO przerwał konferencję Szumowskiego. Pyta o pieniądze za respiratory

Dariusz Joński, poseł KO przerwał konferencję Szumowskiego. Zapytał go o pieniądze, jakie rząd wydał na respiratory, które nigdy nie dotarły do szpitali. Chodzi o 70 mln zł, z których zdaniem opozycji były już minister zdrowia powinien się rozliczyć przy swoim odejściu.

Poseł KO przerwał konferencję Szumowskiego

Spotkanie (a raczej starcie) obu polityków z pewnością nie należało do najprzyjemniejszych dla żadnego z nich. Choć obydwaj wymieniali między sobą uwagi dość uprzejmie, to czuć było w ich słowach kąśliwą ironię i poddenerwowanie. Dariuszowi Jońskiemu, pomimo stanowczego tonu, z jakim kierował pytania nie udało się uzyskać właściwie nic od byłego ministra zdrowia, który cały czas częstował go lekko kpiącym uśmiechem.

Okrągłe słówka

Szumowski jednak nie był w stanie odpowiedzieć nic konkretnego na pytanie o 70 mln zł wydanych na respiratory i swoją polityczną odpowiedzialność za to. Wygląda na to, że w opinii polityka rządzącej formacji zajmowanie się tą sprawą niekoniecznie już leży w ramach jego kompetencji, a jest zadaniem dla prokuratury i – jak można się domyślać – osoby, która zastąpi go na zajmowanym przez niego dotychczas stanowisku.

Tak się prezentowały najciekawsze fragmenty tej kąśliwej wymiany zdań:

– Chciałem zapytać, czy będzie pan o 11:00 w ministerstwie, bo będziemy z posłem Szczerbą. Chciałbym zapytać, czy chociaż raz pan znajdzie czas, żebyśmy się mogli zobaczyć.

– Ja już nie będę w ministerstwie, ale na pewno się tutaj z panem spotkam na korytarzach sejmowych. Jestem już byłym ministrem.

– Zadawaliśmy przez 1,5 miesiąca pytania. Ani razu nie znalazł pan czasu, aby spotkać się z nami i porozmawiać w ministerstwie. Pytaliśmy: gdzie są pieniądze za respiratory i za maski.

– Odpowiedzi dostawaliście w takim trybie, jaki przewiduje ustawa. Nie ma nigdzie takiego zapisu, żeby szef resortu spotykał się z posłami. Wielu posłów przychodzi, wielu wydaje interpelacje.

– Nie uważa pan, że powinien się rozliczyć z tych 70 milionów?

– Uważam, że rozliczę się dokładnie co do złotówki. (…) Nie ja, bo to Skarb Państwa uzyskuje te pieniądze.

– To państwo podejmowaliście decyzje.

– Oczywiście, a państwo w tym czasie siedzieliście i teraz komentujecie. Gratuluję refleksu.

– zakończył rozmowę z posłem opozycji były już minister zdrowia.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.onet.pl, wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować