Posadź w ogrodzie. Nie odpędzisz się od ptaków

  Sadzę w ziemi i tak zapraszam ptaki do swojego ogrodu
  Sadzę w ziemi i tak zapraszam ptaki do swojego ogrodu
  Źródło zdjęć: © Getty Images | Jacky Parker Photography

  10.03.2024 14:14

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Wraz z nadejściem wiosny, możemy cieszyć się z ptasich koncertów, które często zapadają nam w pamięć. Liczni z nas pragną, aby wesołe chórki zagościły na ich posesji, lecz zazwyczaj sam pojemnik z nasionami dla ptactwa okazuje się niewystarczający. Jak przyciągnąć ptaki do naszego ogrodu? Odkryj te gatunki roślin, a pierzaste towarzystwo zagości u ciebie na dłużej.

  Rośliny obficie kwitnące oraz przyjemne dla ucha śpiewy ptaków momentalnie polepszają nam nastrój, jednocześnie umożliwiając chwilę wytchnienia w zaciszu własnej przydomowej zieloności. Często umieszczamy dla nich pojemniki z jedzeniem, które w okresie zimowym są dla nich niezastąpionym wsparciem w poszukiwaniu pokarmu. Czy jednak wiosną one również przyciągają wróbelki oraz inne drobne ptaki? Zanim zagości ciepło, posadź owe rośliny w swoim ogrodzie, a obserwuj jak ptaki pojawią się samoistnie.

  Dlaczego nie ma ptaków w karmniku?

  Niektórym może wydać się zaskakujące, iż mimo dostatecznie zaopatrzonego pojemnika z jedzeniem, ptaki nie zajmują go licznie. Sprawa nie dotyczy braku pociągu zwierząt do ziaren, lecz faktu, że na wiosnę. W okresie od wiosny do lata ptaki odżywiają się tym, co odnajdą samodzielnie, więc dokładanie im pokarmu jest bezużyteczne, a dodatkowo może przyciągnąć do ogrodu zwierzęta, na widok których niekoniecznie czekamy. Wiele gatunków ptasiego towarzystwa przedkłada spożywanie nie tylko ziaren, ale i owadów oraz innych bezkręgowców, a nawet szkodników, niszczących nasze ogrodowe rośliny. To również jeden z powodów, dla których warto przyciągnąć do naszego ogrodu nie tylko sikorki czy wróble.

  Kontynuacja artykułu znajduje się pod materiałem wideo

  Aby skłonić skrzydlatych gości do odwiedzin naszego ogrodu, należy poświęcić trochę wysiłku i mieć na uwadze, iż nasi latający przyjaciele potrzebują kilku kluczowych do życia składników. Ptaki te, obok atrakcyjnych dla nich siedlisk wymagają wody, a zatem zainwestowanie w estetyczne miejsce do picia lub staw, o niewielkiej głębokości, jest doskonałym pomysłem. Dobrym pomysłem jest także instalacja budek lęgowych, które umożliwią im stałe zagnieżdżenie się. Co posadzić w ogrodzie, aby skrzydlate stworzenia zlatywały do nas tłumnie?

  Jak zwabić ptaki do ogrodu?

  By ptaki miały co spożywać, polecane są odmiany roślin ogrodowych, wyróżniające się nie tylko efektownym kwitnieniem, lecz również owocami. Dla nich gęste zarośla stanowią optymalne miejsce do unikania niebezpieczeństw, ale i do założenia gniazd. Najlepiej jest zaprojektować specjalnie wydzieloną przestrzeń, do której pragniemy zaprosić naszych trzepoczących przyjaciół, a doskonale sprawdzi się do tego celu zagajnik ulokowany na skraju działki. Decydujące w przyciągnięciu ptaków jest, by sadzone przez nas rośliny owocowały przez cały sezon.

  • Jak zwabić ptaki do ogrodu? Pomoże berberys.
  • Dzika róża zwabi ptaki do ogrodu.
  • Ptaki nie pogardzą owocami jarzębiny.
  • Głóg będzie świetnym ptasim bufetem.
  • Co przyciąga ptaki do ogrodu? M.in. śliwa tarnina.
  • Jeśli masz w ogrodzie jeżyny, ptaki chętnie przylecą.
  • Dereń jadalny pomoże przyciągnąć ptaki do ogrodu.
  • Rośliną przyciągającą ptaki jest dziwanna.
  • Krwawnik to świetny wabik na ptaki.
  • Chcesz zaprosić ptaki go ogrodu? Rokitnik ułatwi zadanie.
  [1/10] Jak zwabić ptaki do ogrodu? Pomoże berberys.Źródło zdjęć: © Pixabay | _Alicja_

  Doskonałym pomysłem okaże się posadzenie berberysu, dzikiej róży, jarzębiny, głogu, a także krzewów oraz drzewek owocowych, jak na przykład: tarnina, jeżyna, ligustr, kalina koralowa czy też dereń jadalny. W przyciągnięciu ptaków do ogrodu pomogą również ognik szkarłatny, krwawnik, rokitnik oraz dziewanna. To sprawi, iż skrzydlate przyjaciółki będą obecne w naszym ogrodzie przez cały sezon, a z całą pewnością zrewanżują się spektakularnym koncertem i pomocą w zmaganiu się z roślinnymi szkodnikami.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także