×

Te dwa zdjęcia królowej Elżbiety z pogrzebu całkowicie poruszyły internautów

Poruszające zdjęcie z pogrzebu księcia Filipa w symboliczny sposób przedstawia epidemiczną rzeczywistość, której musieli się podporządkować nawet monarchowie. Wczorajsza uroczystość na zamku w Windsorze przejdzie do historii. W związku z obostrzeniami, królowa Elżbieta II musiała siedzieć sama przez całą ceremonię.

Pogrzeb księcia Filipa

Wczoraj odbył się pogrzeb księcia Filipa. Zgodnie z zapowiedziami, ceremonia została dostosowana do panujących warunków. Ze względu na epidemię koronawirusa, część obchodów musiała odbywać się w mniejszym gronie. Wszystkie osoby biorące udział w nabożeństwie żałobnym musiały zachować wymagany dystans. Konieczność utrzymania reżimu sanitarnego sprawiła, że królowa przez cały czas siedziała sama. Oprócz tego, każdy z żałobników musiał mieć na twarzy maseczkę. Brytyjski dziennikarz Piers Morgan opublikował na Twitterze wpis, w którym skomentował wygląd ceremonii. Jego zdaniem to niezwykle przejmujące, że nawet w tak ważnym dniu jak pogrzeb najbliższej osoby, monarchowie musieli podporządkować się surowym przepisom.

Czy był kiedykolwiek bardziej łamiący serce obraz królowej? Okrutna separacja i samotność, których doświadczyło tak wiele osób podczas tej pandemii, a teraz znosi najsławniejsza kobieta świata, żegnając się z mężem, z którym przeżyła 73 lata. Po prostu druzgocące.

Trumnę z ciałem księcia Filipa opuszczono do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego. Zmarły będzie tam spoczywał do momentu śmierci jego żony, królowej Elżbiety II. Wówczas oboje spoczną w kaplicy króla Jerzego VI.

Poruszające zdjęcie z pogrzebu księcia Filipa

Internauci zgodzili się z dziennikarzem, że zdjęcie samotnie siedzącej królowej Elżbiety II to niesamowicie smutny widok. W komentarzach pisali:

Absolutnie przejmujący obraz.

Bolesny obrazek. Królowa nie powinna siedzieć sama.

Wiele osób zauważyło, że tak restrykcyjne przepisy to przesada, ponieważ królowa przyjęła już szczepionkę przeciwko COVID-19 i teoretycznie nie stanowi zagrożenia dla innych. 

Zaszczepiona królowa ma maseczkę i siedzi samotnie na pogrzebie męża, to niedorzeczne.

Tymczasem BBC przypomina, że rodzina królewska bardzo obowiązkowo podchodzi do zakazów wynikających z pandemii koronawirusa. Wszyscy goście, którzy nie są członkami jednego gospodarstwa domowego, muszą podczas uroczystości siedzieć w odległości co najmniej 2 metrów od siebie.

Jak wyglądała ceremonia?

Wczorajszy pogrzeb księcia Filipa miał charakter prywatny. W związku z epidemią, brało w nim udział tylko 30 osób. Przed godziną 15:00 miejscowego czasu trumna z ciałem Filipa została umieszczona na samochodzie typu land rover. Rozpoczęła się trwająca kilkanaście minut procesja z udziałem czwórki dzieci księcia Filipa (Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda), trójki jego wnuków (Williama, Harry’ego i Petera Philipsa), zięcia Timothy Lawrence’a, kuzyna Davida Armstronga-Jones’a oraz kilku członków personelu.

Trumnę przykryto osobistą książęcą flagą. Znalazła się na niej także marynarska czapkę i szabla księcia. Na trumnie spoczęła również wiązanka kwiatów, które wybrała królowa. W kondukcie żałobnym nie uczestniczyła królowa Elżbieta. Monarchini na miejsce przyjechała bentleyem. O godzinie 15:00 w całej Wielkiej Brytanii zaległa cisza, którą przerywały wyłącznie salwy armatnie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij