×

Porody zabiegowe hitem TikToka. Ludzie pokochali relacje z sal porodowych

Porody zabiegowe hitem TikToka. W ostatnim czasie w serwisie społecznościowym prym wiodą profile prowadzone przez medyków. Lekarze, położne i pielęgniarki pokazują, co tak naprawdę dzieje się na sali porodowej. Internauci są zafascynowani momentem narodzin dziecka.

Uświadamianie czy zarabianie?

W przeciągu ostatnich kilku lat na Instagramie zaroiło się od kont prowadzonych przez lekarzy, których misją jest uświadamianie społeczeństwa w tematach związanych z ochroną zdrowia. Wśród nich ze względu na specyfikę zawodu, największym zainteresowaniem cieszą się ginekolodzy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że większość z nich edukację internautów łączy z prowadzeniem sklepów internetowych. W efekcie szerzona wiedza staje się tylko i wyłącznie narzędziem do stymulowania przychodów a nie celem samym w sobie. Ze względu na to, że w ostatnim czasie TikTok zaczyna stopniowo wypierać Instagram, med-influencerzy zaczynają przenosić się na nową platformę.

Medycy zainspirowani sukcesem słynnej lekarki, która niedawno pokazała jak wygląda poród, postanowili pójść o krok dalej. Na TikToku zaczęli zamieszczać nagrania, przedstawiające najbardziej intymne a zarazem przerażające strony porodu. Filmiki pokazują m.in. przebieg porodów zabiegowych, szycie pękniętego krocza oraz ręczne wydobycie dziecka z dróg rodnych. Nagrania bardzo przypadły do gustu nie tylko kobietom oczekującym dziecka, ale również mężczyznom i młodym ludziom. Wiele osób z czystej ciekawości ogląda nietypowe materiały pokazujące to, czego nie sposób znaleźć w telewizji.

@ionelennoxNoelle had a really good epidural. ##itseasypeasy ##laboranddelivery ##noelledoll ##nursetok ##nursestiktok ##fyp ##postpartum ##yogababyreturns♬ Summer Days (feat. Macklemore & Patrick Stump of Fall Out Boy) – Martin Garrix & Macklemore & Fall Out Boy

Filmiki bez wątpienia mają ogromne znaczenie w kontekście uświadamiania czym tak naprawdę jest poród. Czytając komentarze pod nagraniem pokazującym szycie poszarpanego krocza, można znaleźć deklaracje wielu kobiet, które właśnie dzięki temu materiałowi podjęły decyzję o rezygnacji z macierzyństwa.

Chyba adoptuję dzieci. Nie jestem gotowa na takie poświęcenie.

Ktoś inny stwierdził:

A mówią, że to tylko malutkie nacięcie.

@midwifetokOuch ##childbirth ##midwife ##midwifery ##episiotomy ##suturing ##stitches ##nursetok ##nurse ##fyp♬ EminemRemix. Bilston.Web – Francesco

Porody zabiegowe hitem TikToka

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poród nie zawsze przebiega w sposób fizjologiczny. Zdarza się, że np. ze względu na dużą masę płodu bądź budowę anatomiczną kobiety, konieczne jest zastosowanie specjalnych przyrządów. Są nimi próżniociąg lub kleszcze. Obie metody nie są bez wpływu na kobietę oraz dziecko i mogą prowadzić do wystąpienia mniejszych bądź większych uszkodzeń ciała. Medycy stosują je jednak wyłącznie, gdy konieczne jest jak najszybsze zakończenie porodu. Ze względu na to, że wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że na sali porodowej może czekać je zastosowanie próżniociągu lub kleszczy, na TikToku pojawiły się filmiki obrazujące sposób ich zastosowania.

Przy pomocy manekinów, lekarze i położne pokazują co tak naprawdę dzieje się z kroczem kobiety podczas porodu. Internauci mieli okazję przekonać się, że bardzo często po narodzinach dziecka, ciało kobiety nie jest już w stanie wrócić do dawnego kształtu. Rozciągnięta i popękana pochwa to jeden ze skutków porodu zabiegowego. W komentarzach przy nagraniu przedstawiającym użycie kleszczy, wiele osób zwróciło uwagę na to, że część materiałów medycznych dostępnych w sieci pokazuje złe wzorce. Ludzie zaznaczali, że mężczyzna wydobywający z pochwy manekin noworodka, ściska go za oczy i uszy, co w realnej sytuacji mogłoby doprowadzić do kalectwa dziecka. 

Nagranie przedstawia chyba praktykanta. Mam nadzieję, że nikt nie pozwoli, aby zdał egzamin. Mógłby co najwyżej trzymać w rękach miotłę.

Złamał wszystko, co mógł. Mistrz!

To zwyczajny błąd w sztuce. Takich jak on nie należy dopuszczać do porodów!

Czy rzeczywiście działalność lekarzy w internecie przynosi realny pożytek?

@randomforyouclips##fyp ##surgery ##education ##foryoupage ##birth ##babyborn ##facts♬ original sound – 𝓑𝓪𝓻𝓫𝓲𝓮🏴‍☠️

Fotografie: TikTok, www.youtube.com

Może Cię zainteresować

zamknij