×

Duża porażka Jarosława Kaczyńskiego. Musiało go zaboleć, gdy zobaczył wynik

Porażka Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Mieszkańcy jego obwodu nie zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość. Wybrali Koalicję Obywatelską. Tylko niecałe 25 proc. sąsiadów Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało na jego partię. PiS o mały włos nie przegrało z politykami Lewicy, którzy uzyskali 20-proc. wynik.

Wygrana Jarosława Kaczyńskiego w Polsce, porażka na Żoliborzu

Wybory parlamentarne 2019 już za nami. Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki z ponad 99 proc. okręgów. Według najnowszych danych komitety wyborczy PiS wygrał wybory, zdobywając 43,6 proc. głosów Polaków. To oznacza, że PiS najprawdopodobniej nadal będzie samodzielnie rządzić w kraju.

Jednak mimo niezaprzeczalnego sukcesu w skali całej Polski, prezes Jarosław Kaczyński nie może być w pełni zadowolony. Okazuje się, że jego ugrupowanie poniosło sromotną porażkę w jego własnym obwodzie. Prezes PiS oddał głos w Warszawie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 333 przy ulicy Siemiradzkiego na Żoliborzu. Jednak jego sąsiedzi nie poparli jego kandydatury. Przytłaczającą większość głosów oddali na Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Sąsiedzi Jarosława Kaczyńskiego wybrali Koalicję Obywatelską

Mieszkańcy obwodu nr 333 ruszyli na wybory tłumnie, bo frekwencja wyniosła aż 83 proc. Ich głosy rozłożyły się zupełnie inaczej niż w całej Polsce. Wybory w żoliborskim obwodzie wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając aż 40 proc. głosów. Największy sukces odniosła Małgorzata Kidawa Błońska, która uzyskała 430 głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Dariusz Rosati z 33 głosami, Katarzyna Lubnauer z 30, Dorota Łoboda z 27 i Michał Szczerba z 16 głosami.

Wśród sąsiadów Jarosława Kaczyńskiego, PiS zajęło dopiero drugie miejsce z 24,5 proc. poparciem. Na Jarosława Kaczyńskiego głos oddało 266 osób. Kolejne wyniki należą do Mariusza Kamińskiego, którego poparło 27 osób, Piotra Naimskiego z 16-głosowym poparciem i do Małgorzaty Gosiewskiej, która zdobyła 12 głosów.

Porażka Jarosława Kaczyńskiego – niewiele brakło, by PiS przegrało z Lewicą

Co ciekawe, na Żoliborzu wysoki wynik odnotowała także Lewica, na którą zagłosowało 20 proc. wyborców. Adam Zandberg zdobył 166 głosów. Wysokie wyniki uzyskały także Magdalena Biejat – 62 głosy i Bożena Przyłuska – 28 głosów.

Stosunkowo wysoki wynik w obwodzie Jarosława Kaczyńskiego uzyskał także Janusz Korwin-Mikke. Zagłosowało na niego 101 wyborców. Całe ugrupowanie uzyskało tam 10-proc. poparcie. Z kolei PSL z Kukizem zdobyli zaledwie 3,4 proc. głosów.

Senator z Koalicji Obywatelskiej

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego przegrało na Żoliborzu także wybory do Senatu. Kandydat PiS Marek Rudnicki uzyskał 413. Natomiast na kandydata Koalicji Obywatelskiej, czyli Kazimierza Ujazdowskiego głos oddało aż 778 głosujących.

Porażka Jarosława Kaczyńskiego nie tylko na Żoliborzu?

Wygląda na to, że większość Warszawiaków postawiła na Koalicję Obywatelską. Według najnowszych danych Koalicja Obywatelka zdobyła 9 mandatów w stolicy, z kolei PiS uzyskało ich 6. Warszawskie mandaty przypadną także 3 kandydatom Lewicy, 1 kandydatowi z Konfederacji i 1 z PSL.

Może Cię zainteresować

zamknij