×

Poranny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Nastąpiła zmiana w sposobie raportowania

Poranny komunikat z 12 czerwca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja po Bożym Ciele? Czy przybyło więcej osób zakażonych?

Poranny komunikat z 12 czerwca

Od wczoraj (11.06) Ministerstwo Zdrowia podaje dobowe statystki dotyczące zakażeń i śmierci pacjentów w jednym komunikacie, publikowanym o godzinie 10.30.

W najnowszym raporcie czytamy, że w Polsce przybyło 376 nowych osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej w rejonie Śląska (138). Pozostałe przypadki odnotowano na terenie województw:

– łódzkiego (90),
– mazowieckiego (68),
– podlaskiego (17),
– małopolskiego (13),
– wielkopolskiego (12),
– świętokrzyskiego (11),
– opolskiego (9),
– podkarpackiego (8),
– kujawsko-pomorskiego (2),
– lubelskie (2),
– pomorskiego (2),
– zachodniopomorskiego (2),
– dolnośląskiego (1),
– lubuskiego (1).

W raporcie poinformowano także o śmierci kolejnych 7 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 28 577 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 222 to osoby zmarłe).

Jest ryzyko powtórzenia sytuacji Włoch?

Sytuację w Polsce trudno nazwać opanowaną. Wciąż przybywają kolejni chorzy, a część lekarzy nie popiera wielu decyzji Łukasza Szumowskiego. Przeciwko nakazowi noszenia maseczek wystąpił dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert ds. zakażeń. Wczoraj był on gościem TVN24, gdzie krytycznie wypowiadał się na temat zbieranych danych. Uważa, że Polska Ochrona Zdrowia nie ma pełnych danych:

Jesteśmy w trakcie epidemii. Nie przed, ani po niej. Jesteśmy uznawani za miejsce z niestabilną sytuacją. Dane, które mamy zebrane na podstawie testów, są niepełne. Wydaje się, że liczbę zakażeń trzeba pomnożyć razy dwadzieścia. Wirus może dotrzeć do osób z grupy wysokiego ryzyka. Mogłoby dojść do tego, że zabraknie miejsc w szpitalach. Ten scenariusz włoski może rozpocząć się za miesiąc, dwa miesiące.

Uważa także, że gospodarkę powinno było się odmrozić już po pierwszej fali zachorowań.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Polecane

Może Cię zainteresować