×

Popularny lek wycofany z aptek! Powodem okazał się… brak skuteczności

Popularny lek wycofany z aptek! Do niedawna był jednym z najczęściej stosowanych produktów leczniczych przy infekcjach wirusowych. Niestety, po przebadaniu go przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych okazało się, że jest nieskuteczny.

Co to jest Groprinosin?

Groprinosin Max od wielu lat był stosowany w infekcjach wirusowych. O jego skuteczności miało świadczyć to, że jeszcze kilka lat temu był sprzedawany tylko na receptę. Nawet kiedy recepta przestała być wymagana, producent dumnie podkreślał, że jest to lek, a nie suplement. 

To magiczne słowo, które ma przekonać nabywcę o wysokiej skuteczności produktu, pojawia się także w ulotce informacyjnej:

Lek do stosowania wspomagająco u osób o obniżonej odporności, w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. W leczeniu opryszczki warg i skóry twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex).

Substancją czynną leku jest pranobeks inozyny, który miał pobudzać odpowiedź immunologiczną organizmu. No właśnie: miał. A jak jest naprawdę?

Popularny lek wycofany z aptek

Niestety, kiedy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zabrał się za weryfikację skuteczności Groprinosinu, okazało się, że nie jest tak dobrze, jak obiecywał producent, koncern Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Badania wykazały „brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej” produktu, za to stwierdzono możliwość wystąpienia zakażenia odlekowego. W tej sytuacji GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu Groprinosinu z aptek w całej Polsce.

Dotyczy ona następujących serii kropli doustnych 250mg/ml:

  • F89138A data ważności 2020-09-30
  • F8C041A data ważności 2020-12-31
  • F8C042A data ważności 2020-12-31
Źródła: www.medonet.pl, www.e-zikoapteka.pl, www.rynekzdrowia.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować