×

Polska w czołówce pod względem ilości cesarskich cięć. Decyduje się na nie coraz więcej kobiet

Cesarskie cięcie to nic innego, jak zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Wykonuje się go zazwyczaj, kiedy naturalny poród jest niemożliwy, choć coraz częściej takie rozwiązanie jest po prostu zachcianką matki, ale nie tylko… Nie mniej jednak najważniejsze w tym przypadku jest życie i dobro maleństwa, które właśnie przychodzi na świat.

Statystyki, które mogą szokować

Kilka dni temu w czasopiśmie medycznym „The Lancet” opublikowano statystyki, które odkrywają drastyczny wzrost w liczbie porodów przez cesarskie cięcia na świecie między rokiem 2000 a 2015. Jak się okazuje, Polska w tym zestawieniu jest tuż poza podium. Znajdujemy się bowiem na 4. miejscu na świecie pod względem ilości przeprowadzonych cesarek przypadającą na ilość ciężarnych kobiet – ponad 36% dzieci rodzi się w Polsce poprzez cesarskie cięcie.

Wzrost liczby przeprowadzanych cesarskich cięć

Ginekolodzy szacują, że liczba tzw. cesarek wzrosła z 16 milionów (12% urodzeń) w 2000 roku do 29,7 milionów (21% urodzeń) w 2015 roku. Mówi się, że na chwilę obecną jedno na troje dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. To jednak wciąż nie wiele w porównaniu do Turcji, gdzie ponad 53% porodów odbywa się poprzez cesarkę. Podobnie jest w Meksyku i Chile. Najniższy wskaźnik tego typu porodów odnotowano w krajach skandynawskich – około 15-17%.

OECD

Dlaczego cesarskie cięcia stały się tak popularne wśród ciężarnych kobiet?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Jak donosi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wzrost ten jest związany przede wszystkim z wygodą planowania cesarskich cięć dla lekarzy i pacjentów. Wpływ na tego typu rozwiązanie ma również fakt, że na pierwsze dziecko coraz częściej decydują się kobiety, które są już w późniejszym wieku, a tego typu rozwiązanie jest po prostu bezpieczniejsze – także dla lekarzy. 

Spadek umiejętności medycznych i zarabiane pieniądze

Zauważalny spadek umiejętności medycznych przekłada się na preferowanie przeprowadzania potencjalnie łatwiejszych medycznie cesarek. Poza tym cesarskie cięcia są lepiej płatne niż porody naturalne, ponieważ wymagają interwencji większego zespołu profesjonalistów. Dochodzi tutaj również wydłużony czas hospitalizacji świeżo upieczonej matki i nowo narodzonego dziecka.

Wygoda osobista ciężarnej kobiety

Nie da się ukryć, że na świecie jest wiele kobiet, które nie chcą rodzić pod presją i znienacka, a co za tym idzie, boją się naturalnego porodu. Istotne znaczenie może mieć również związek pomiędzy poziomem dochodów i edukacji.

Doskonałym przykładem jest tutaj Brazylia, gdzie cesarskie cięcia stanowią aż 54,5% porodów wśród kobiet w wyższym wykształceniem w porównaniu do 19,4% kobiet z niższym lub bez wykształcenia. Podobnie ma to się do innych krajów. Bogatsze kobiety znacznie częściej decydują się rodzic przez cesarki niż te biedniejsze czy mniej wykształcone.

Czy naturalny, czy też przez cesarskie cięcie, każdy poród jest wyjątkowy i daje początek nowemu życiu. Dlatego doceńmy kobiety za to, jak wiele nam dają.

Może Cię zainteresować