×

XIX-wieczny lekarz Ignaz Semmelweis wiedział, jak ważne jest mycie rąk. Google go upamiętniło

Wiedzieliście, że pomysłodawca mycia rąk w szpitalach został zaatakowany za swój pomysł za „nienaukowe podejście do medycyny”?

Początkowo miał zostać prawnikiem

Ignaz Semmelweis urodził się 1lipca 1818 roku w Budzie (region Budapesztu) w rodzinie węgierskich Niemców i miał czwórkę rodzeństwa. Początkowo rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie Uniwersytecie Wiedeńskim, jednak po roku porzucił je dla medycyny. W 1844 roku napisał traktat bodaniczny Tractatus de Vita Plantarum, dzięki któremu zdobył tytuł doktora medycyny. Dwa lata później uzyskał specjalizację w dziedzinie dziedzinie chirurgii i położnictwa.

Młody lekarz nie wiedział wówczas, że jego zaskakujące odkrycie zrewolucjonizuje medycynę na całym świecie.

Pomysłodawca mycia rąk w szpitalach

Rozpoczął pracę w klinice położniczej przy wiedeńskim szpitalu powszechnym oraz w kilku innych miejscach. W trakcie swojej kariery lekarskiej zauważył, że, wysoki współczynnik zgonów pacjentek, jest związany bezpośrednio z metodyką pracy medyków. Ciężarne kobiety przyjmowane do szpitala, niezwykle często umierały z powodu gorączki połogowej.

Przyczyną tego stanu był fakt, że lekarze pomiędzy sekcjami zwłok a odbieraniem porodów nie myli rąk.

W tamtych czasach medycyna nie była świadoma istnienia bakterii oraz wirusów, jednak Ignaz Semmelweis nakazał swoim studentom mycie rąk przed przyjmowaniem porodów. W ciągu kilku tygodni liczba zgonów z początkowych 20% spadła do zaledwie 2,2%. Nieprzychylni lekarze atakowali Semmelweisa za jego teorię dotyczącą odkażania rąk, w tym także jego bezpośredni przełożony i słynny lekarz tamtych czasów Profesor Klein, bowiem podważało to jego ustalenia przyczyn gorączki połogowej.

Historycy zauważają jednak, że mogło też chodzić o poglądy polityczne, bowiem Semmelweis popierał rewolucję na Węgrzech w czasie „Wiosny Ludów” w 1848 roku, choć nie brał w niej udziału. Przeszedł przez to załamanie nerwowe i trafił do szpitala psychiatrycznego. Zmarł w 1865 roku przez zakażenie rany, którą nabawił się w trakcie przeprowadzania sekcji zwłok. Kontynuatorem jego pomysłów był angielski chirurg Joseph Lister.

Dziś został upamiętniony przez Google

Google Doodles to ciekawa inicjatywa Google, której zadaniem jest upamiętnienie ważnych wydarzeń czy postaci historycznych. Dzisiaj bohaterem zmienionego logotypu jest właśnie Ignaz Semmelweis. Z tej okazji przygotowano nie tylko specjalną grafikę, ale także animacje pokazującą w jaki sposób prawidłowo myć ręce.

Warto pamiętać o człowieku, który zrewolucjonizował medycynę na wielu płaszczyznach oraz uratował tysiące istnień.

Źródła: www.rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl, tech.wp.pl, wyborcza.pl

Polecane

Może Cię zainteresować