×

Premier zapowiedział pomoc dla handlowców w związku z zamknięciem cmentarzy

Premier obiecał pomoc dla sprzedawców kwiatów w związku z zamknięciem cmentarzy. Rząd przeznaczy na to dziesiątki milionów złotych.

Zamknięcie cmentarzy

W czwartek (29 października) odbyła się konferencja prasowa premiera. Wówczas poinformowano o zamknięciu cmentarzy:

Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że osoby, które odwiedzą cmentarze poniosą śmierć. To niesie ze sobą ogromne ryzyko. Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie.

Niespodziewana decyzja rządu postawiła w trudnej sytuacji przedsiębiorców, którzy stracili możliwość sprzedaży zgromadzonych na ten dzień kwiatów. Dla wielu z nich oznacza to gigantyczne straty.

Dlatego w późniejszym wpisie na Twitterze premier obiecał, że rząd przygotuje pomoc finansową dla osób poszkodowanych:

W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni przygotowano wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Pomoc dla sprzedawców kwiatów

Dzień później Mateusz Morawiecki za pomocą mediów społecznościowych przedstawił szczegóły dotyczące wsparcia osób sprzedających kwiaty na cmentarzach:

Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

O jakiej kwocie mowa? Jak poinformowała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk, rząd przekaże na ten cel 180 mln zł:

Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym. Na ten moment możemy przedstawić taką pomoc dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, w wysokości 180 mln zł. To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów.

Źródła: www.rmf24.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.polsatnews.pl, biznes.interia.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować