×

Pomarańczowy alert smogowy w Warszawie. Eksperci apelują by nie wychodzić z domu

Pomarańczowy alert smogowy obowiązuje w całej stolicy. Biuro prasowe warszawskiego ratusza przestrzega przed opuszczaniem domu i otwieraniem okien. Stan jakości powietrza jest dziś wyjątkowo zły i może zagrażać zdrowiu.

Fatalny stan powietrza

W najnowszym komunikacie Miasta Stołecznego Warszawa możemy przeczytać:

W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dziś (10.02.2021 r.) warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3).

Specjaliści zalecają, aby ze względu na wysokie stężenie pyłów powstrzymać się od przebywania na dworze oraz wietrzenia pomieszczeń. Lepiej jest w tym czasie zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. Zalecenia dotyczą wszystkich mieszkańców, ale w szczególności powinny je wziąć sobie do serca kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby chore i starsze.

Dla wielu z nas apele o rezygnację z otwierania okien mogą wydawać się dziwne, ponieważ jeszcze nie tak dawno wirusolodzy nalegali, aby jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia. Jest to bowiem najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem. W obecnej chwili jednak zagrożenie wynikające z obecności pyłów w powietrzu jest większe niż potencjalne zarażenie.

pomarańczowy alert smogowy 2
Twitter

Pomarańczowy alert smogowy

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza ma bardzo zły wpływ na stan zdrowia osób cierpiących na przewlekłe choroby dróg oddechowych. Szkodliwe pyły o bardzo niewielkiej średnicy mają bowiem zdolność wnikania wgłąb kanalików płucnych. Prowadzą do zmniejszenia możliwości organizmu do zwalczania infekcji płuc.

Urząd miasta prosi mieszkańców, aby w miarę możliwości pozostali w domach. W tym czasie warto również zrezygnować z korzystania z transportu oraz palenia w kominkach. Mieszkańcy powinni także na bieżąco informować straż miejską o przypadkach spalania odpadów.

Co ciekawe, do tej pory to głównie Kraków oraz aglomeracja Śląska uchodziły w Polsce za regiony o najgorszym składzie powietrza. W ostatnim czasie Warszawa dołącza do tego grona. To bardzo zastanawiające, że pomimo zmniejszenia ruchu na drogach wynikającego z epidemii, stan jakości powietrza i tak ulega pogorszeniu.

pomarańczowy alert smogowy 3
Twitter
pomarańczowy alert smogowy 4
Twitter

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować