×

Adam Niedzielski zapowiedział poluzowanie obostrzenia. Rodzice odetchną z ulgą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział poluzowanie obostrzenia. O które dokładnie chodzi? I czy to efekt mniejszej liczby zakażeń koronawirusem, jaką odnotowuje się w ostatnich dniach?

Etap odpowiedzialności

W poniedziałek (4 stycznia) odbyła się wspólna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Podczas niej zaapelowano, by najbliższe dwa tygodnie potraktować „jak przysłowiową kwarantannę” i przestrzegać obowiązujących zaleceń.

Adam Niedzielski poinformował także, że odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omawiana była na nim bieżąca sytuacja epidemiczna w kraju oraz perspektywy jej rozwoju.

Przypomnę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy mamy obostrzenia zdefiniowane według tych reguł, które były charakterystyczne dla tzw. etapu odpowiedzialności, poszerzone o zagadnienie związane ze stokami, hotelami i innymi regulacjami

– zaznaczył Niedzielski. Dodał, że ich celem jest chronienie naszego życia i zdrowia.

Przypomnijmy, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. obowiązują dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięto hotele, ograniczono działalność galerii handlowych i stoków narciarskich. Teraz zdecydowano się poluzować jedną z restrykcji.

Poluzowanie obostrzenia

Od 4 do 17 stycznia 2021 r. zarządzono ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju. Zgodnie z październikowym rozporządzeniem, dzieci i młodzież do 16. roku życia w dni powszednie w godz. 8-16 obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. Teraz ma się do zmienić.

Szef resortu zdrowia przekazał, że po licznych sygnałach rząd zdecydował się złagodzić obostrzenie dot. przebywania dzieci na świeżym powietrzu. Pojawi się ono w poniedziałkowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Jak powiedział Adam Niedzielski:

Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza. I tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania.

Złagodzenie obostrzenia ma zacząć obowiązywać od wtorku (5 stycznia).

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.polsatnews.pl, gazetawroclawska.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować