×

Polskie wojsko pojedzie walczyć na Ukrainę? Andrzej Duda nie ma wątpliwości

Czy polskie wojsko pojedzie walczyć na Ukrainę? To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas w obliczu wojny rozpętanej przez Władimira Putina u naszych wschodnich sąsiadów. W końcu poznaliśmy odpowiedź. Udzielił jej prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Musimy stać przy Ukrainie”

Prezydent Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie). Obecnie w bazie w Łasku do stacjonujących tam polskich F-16 dołączyły amerykańskie myśliwce F-15.

Tematem przewodnim spotkania była sytuacja na Ukrainie i kroki niezbędne do wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Podczas konferencji sekretarz generalny NATO wyraził solidarność z Ukrainą i wspomniał o nałożonych na Rosję sankcjach.

NATO jest solidarne z Ukrainą. Sojusznicy z Sojuszu Północnoatlantyckiego obciążyli Rosję znacznymi kosztami za całkowicie nieusprawiedliwioną inwazję na Ukrainie

– powiedział Jens Stoltenberg.

Stoltenberg zaznaczył także, że NATO udziela Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego i militarnego, w tym dostarczy broni przeciwpancernej i systemów przeciwlotniczych.

Podczas konferencji padło m.in. pytanie, czy samoloty bojowe zostaną przekazane przez NATO naszym wschodnim sąsiadom. Z wypowiedzi sekretarza dowiedzieliśmy się również, że NATO nie zamierza wysyłać wojsk na Ukrainę.

Ale NATO nie będzie stroną konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną

– powiedział sekretarz generalny NATO, po czym oddał głos Andrzejowi Dudzie.

Myślę, że na pytanie o ewentualne polskie samoloty powinien odpowiedzieć prezydent Duda.

Polskie wojsko pojedzie walczyć na Ukrainę?

Jak powiedział przed momentem sekretarz generalny, nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie różnostronnej pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej, natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają

– przekonywał Andrzej Duda.

Według prezydenta wtorkowa wizyta sekretarza NATO i towarzyszących mu generałów podkreśla „jedność, solidarność i wspólność działania”.

Polska przekazała już myśliwce Ukrainie?

Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała o przekazaniu przez Polskę 28 myśliwców MIG-29. „Rzeczpospolita” chciała potwierdzić informację o przekazaniu myśliwców naszym wschodnim sąsiadom. Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało, że „ze względów bezpieczeństwa, które w tej chwili są oczywiste, nie może poinformować o szczegółach pomocy obronnej udzielonej i udzielanej Ukrainie”.

W mediach można znaleźć informację, że myśliwce przekazała Ukrainie Bułgaria (16 sztuk myśliwców MiG-29 i 14 sztuk myśliwców Su-25) i Słowacja (12 sztuk myśliwców MiG-29).

Źródła: wydarzenia.interia.pl, www.rp.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować