×

Polski test na koronawirusa skuteczny w 100%. Gowin zapowiada masową produkcję

Polski test na koronawirusa ma pełną skuteczność i ma już wkrótce pojawić się w szpitalach. Jarosław Gowin zapowiada pełną produkcję.

Polski test na koronawirusa skuteczny w 100%

Nową metodę wykrywania SARS-CoV-2 opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W przeciwieństwie do innych sposobów, ten ma 100% skuteczności w wykrywaniu wirusa. Za produkcję ma odpowiadać radomska firma Medicofarma i ich koszt ma wahać się od 50 do 80 zł za sztukę. Cena jest dużo niższa niż w przypadku zagranicznych produktów, bowiem do tworzenia testów zostaną użyte polskie odczynniki chemiczne.

Autorski sposób potwierdzania koronawirusa opracowano w ciągu 3 tygodni dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Wsparcie finansowe udzielił resort nauki. Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Akademia Nauk:

To wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie trzy tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc.

Jarosław Gowin zapowiada masową produkcję

Były wiceminister poinformował na Twitterze o sukcesie polskich naukowców i zapowiedział, że produkcja ma ruszyć już w przyszłym tygodniu. Zapowiada, że już na początku planowana produkcja ma osiągnąć 150 tys. sztuk nowych testów. Ma nadzieję, że pomogą one ocalić wiele istnień oraz pozwolą szybciej uruchomić polską gospodarkę.

Polski test na koronawirusa
Pixabay
Źródła: twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.radiozet.pl, informacje.pan.pl, wiadomosci.onet.pl, www.money.pl, gloswielkopolski.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij