×

Polski lek na koronawirusa! Właśnie ruszyła produkcja!

Wiele wskazuje na to, że będzie to przełom w walce z epidemią. Polska firma ruszyła z produkcją leku na koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja pierwszej partii zajmie 1,5 miesiąca.

Polska firma ruszyła z produkcją leku na koronawirusa

Chodzi o spółkę Biomed z Lublina, która opracowała lek na COVID-19 bazujący na osoczu ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała skutecznie zwalczające wirusa. Lek musi przejść jeszcze badania kliniczne, nastąpi to przypuszczalnie pod koniec października. Prawdopodobnie pierwsi pacjenci będą mogli go przyjąć za około 8-9 tygodni (licząc od dnia dzisiejszego). Z produkowanej właśnie partii powstanie 3000 ampułek. Potem produkcja ruszy sukcesywnie dalej.

Polska firma ruszyła z produkcją leku na koronawirusa
Twitter

Olbrzymi wkład górników

Ciekawostką jest to, że powstanie pierwszej partii leku zawdzięczamy częściowo… górnikom. Na 150 litrów krwi pozyskanej przez lubelską firmę aż 100 litrów pochodziło właśnie od pracowników śląskich kopalń, którym udało się pokonać groźnego wirusa. Ze zgromadzonej krwi wydzielono osocze, które zawierało naturalne przeciwciała zdolne zwalczać COVID-19. Co ważne w całym procesie, tego rodzaju krew musi być od ozdrowieńców pobrana jak najszybciej po pomyślnym przejściu przez nich choroby i wyzdrowieniu. Każdy dzień zwłoki sprawia bowiem, że przeciwciała znajdujące się w osoczu zanikają.

Preparat o potwierdzonej skuteczności?

Lek został opracowany przy współpracy z senatorem i lekarzem, dr n. med. Grzegorzem Czelejem. Na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej, podziękował on tym, którzy zdecydowali się oddać krew na ten cel:

Mobilizacja i odpowiedź na nasz apel górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej spowodowała, że do końca ubiegłego tygodnia udało nam się zebrać całość osocza. Dziś o godz. 8.00 rano zostały włączone urządzenia do produkcji leku. (…) Nawet jeśli prace nad szczepionką zostaną zakończone sukcesem, to ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku. Działanie przeciwciał z osocza ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu Covid-19.

– oznajmił senator.

Co istotne, zarówno WHO, jak i polskie Ministerstwo Zdrowia zdążyło już wydać pozytywną rekomendację do stosowania osocza w leczeniu COVID-19. W praktyce oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejne partie były produkowane tak szybko, jak to będzie możliwe. Zarówno lekarze, jak i naukowcy z polskim lekiem łączą ogromne nadzieje.

Źródła: www.rmf24.pl, www.money.pl, www.polsatnews.pl

Może Cię zainteresować

zamknij