×

Polska wprowadza obowiązek szczepień nie tylko dla medyków. Rząd idzie w ślady innych krajów Europy

Polska wprowadza obowiązek szczepień dla kolejnej grupy osób. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował o kontrowersyjnej decyzji resortu. Odtąd przymus szczepienia przeciwko koronawirusowi będzie dotyczył nie tylko medyków.

Polska wprowadza obowiązek szczepień dla kolejnej grupy osób. Nowelizacja przepisów

Polski rząd już wielokrotnie kopiował scenariusze walki z koronawirusem znane z innych krajów europejskich. Nikt z nas nie sądził jednak, że politycy posuną się tak daleko. Dziś rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział wprowadzenie obowiązku szczepień. Przymus poddania się procedurze medycznej będzie dotyczył nie tylko pielęgniarek, położnych i lekarzy, ale wszystkich pracowników podmiotów medycznych i aptek.

Rozporządzenie pojawi się już w środę lub w czwartek. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz mówił:

Dziś lub najpóźniej jutro minister zdrowia z kontrasygnatą szefa MSWiA wyda nowelizację rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w zakresie obowiązkowego szczepienia wszystkich pracowników służb medycznych.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski wspominał o konieczności wprowadzenia obowiązku szczepień dla medyków jeszcze w tym roku. Najprawdopodobniej ze względu na fakt, że medycy lekarze i pielęgniarki mają styczność z ogromną liczbą osób, mogą być uznawani za największych roznosicieli wirusa.

Rzecznik ministerstwa powiedział dziś, że obowiązek bycia zaczepionym zacznie obowiązywać 1 marca 2022 roku. Obejmie medyków oraz wszystkich zatrudnionych w służbie zdrowia i w aptekach. Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał, kto będzie musiał poddać się szczepieniu.

Mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju, wraz z aptekami.

A co, jeśli ktoś nie będzie chciał się zaszczepić?

Wojciech Andrusiewicz zapytany o konsekwencje dla niezaszczepionych pracowników systemu opieki zdrowotnej wyjaśnił, że zatrudnieni będą odpowiadać za swoją decyzję zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie pracy.

Pracodawca będzie podejmował indywidualne decyzje wobec pracownika, który nie wykona obowiązku szczepień. Tak jak obecnie nie wykona obowiązku szczepień na WZW typu B. Jeżeli jest obowiązek szczepień, a pracownik go nie wykona, nie może zostać dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy.

Wciąż trwają rozmowy z ministrem edukacji i szefem MSWiA w sprawie potencjalnego wprowadzenia obowiązku szczepień pozostałych grup zawodowych. Politycy rozważają nałożenie przymusu na nauczycieli oraz funkcjonariuszy służb. Póki co, nie są jednak znane szczegóły obrad.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się także do istotnej kwestii ważności paszportów covidowych. Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, co stanie się z osobami, które jako pierwsze zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.

Wczorajsze rozporządzenie Komisji Europejskiej mówi o ważności certyfikatów covidowych od 1 lutego w okresie dziewięciu miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pierwszym wszczepieniu będą ważne dziewięć miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, żeby certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej były również ważne przez dziewięć miesięcy. Wszystkie wcześniej wydane też będą ważne dziewięć miesięcy.

Nieco ponad miesiąc temu Austria wprowadziła powszechny obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi. Czy nas też to czeka?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik, Pixabay

Może Cię zainteresować