×

Polska chce odejść od rosyjskich surowców. Morawiecki podał konkretne daty

Polska chce odejść od rosyjskich surowców. Mateusz Morawiecki przedstawił „najbardziej radykalny plan w Europie”, który ma pozwolić na osiągnięcie tego celu. Padły konkretne daty. Premier zaapelował także do wszystkich europejskich państw, aby podążyły tą samą drogą.

Polska chce odejść od rosyjskich surowców

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, polski rząd postanawia odciąć się od rosyjskich surowców. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która zakazuje importu rosyjskiego węgla. Decyzja zapadła mimo braku zgody Unii Europejskiej.

Przyjęliśmy plan odejścia od węgla i zrobiliśmy to po wielu wezwaniach do Komisji Europejskiej o natychmiastowe działania. Mam nadzieję, że polska klasa polityczna i media patriotycznie wesprą również to działanie, mimo że nie ma odpowiedniej zgody Komisji Europejskiej, przyjęliśmy ustawę na Radzie Ministrów, kierujemy ją do Parlamentu i z podpisem prezydenta liczę, że kwiecień lub maj to będzie całkowite odejście od węgla rosyjskiego

– oświadczył na konferencji w Mościskach pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki.

Kolejnym punktem planu polskiego rządu jest zaprzestanie importu ropy z Rosji do końca tego roku.

Punkt drugi to odejście od rosyjskiej ropy. Do 2015 r. 90 proc. ropy naftowej na polskim rynku to była ropa rosyjska. Dziś jesteśmy już w znacznym stopniu niezależni, ale pokazujemy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego ropy. Zrobimy w tym kierunku wszystko

– powiedział Morawiecki.

Punktem trzecim jest odcięcie się od rosyjskiego gazu również w tym roku. Ma to być możliwe dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe i pływającemu gazoportowi koło Gdańska. Premier zaznaczył przy tym, że na ten moment „musimy zastąpić bardzo drogi rosyjski gaz bardzo drogim norweskim gazem”.

To nie tylko ochrona klimatu, ale również możliwość uniezależnienia się od drogich surowców. System ETS na pewno będzie w Europie obowiązywał. Czy chcemy zastąpić bardzo drogi rosyjski gaz bardzo drogim rosyjskim gazem? Na ten moment musimy, ale w dłuższej perspektywie chciałbym, abyśmy nie płacili za ich gaz. Co to oznacza? Że powinniśmy mieć w energetycznej podstawie elektrownie gazowe, elektrownie węglowe, aby prąd był w momencie, gdy nie możemy używać innych, odnawialnych źródeł energii.

Apel do Komisji Europejskiej

Mateusz Morawiecki wezwał również Komisję Europejską do „jak najszybszego odejścia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla”.

Dzięki temu uniezależnimy się nie tylko od Rosji, ale również innych państw, które dziś i w przyszłości nie stanowią zagrożenia. Ale nie chcemy kupować drogich surowców. Dziś w Europie następuje przebudzenie z geopolitycznej drzemki. Przedstawiamy najbardziej radykalny plan w Europie i wzywamy naszych europejskich partnerów do jak najszybszego odejścia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. To nasz plan dla Unii Europejskiej na wyrwanie broni z ręki Putina, z rąk Rosji.

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować