×

Polka w Afganistanie drży o swoje życie. Muzułmanie grożą jej gwałtem i śmiercią

Polka w Afganistanie drży o swoje życie. Dziennikarka, która przebywa w ogarniętym chaosem kraju, martwi się o swoją przyszłość. Już teraz otrzymuje liczne pogróżki od wyznawców islamu. Mężczyźni straszą ją gwałtem oraz śmiercią.

Dramatyczna sytuacja

Po 20 latach względnego spokoju, Afganistan znów znalazł się na skraju wojny. Po tym jak władzę w kraju przejęli talibowie, Afgańczyków przeniknął strach. Wszyscy martwią się o życie i szukają sposobu na to, aby jak najszybciej wyemigrować za granicę. Ogarnięci paniką ludzie szturmują lotnisko w Kabulu w nadziei na opuszczenie Afganistanu. Sporo mówi się o tym, że władza talibów stanowi wielkie zagrożenie dla kobiet, które teraz będą traktowane całkowicie przedmiotowo. Zgodnie z islamskim prawem nie posiadają bowiem żadnych praw i są całkowicie zdane na łaskę lub niełaskę mężczyzn. W obliczu tych strasznych zmian, wielkie niebezpieczeństwo zaczęło zagrażać także dziennikarkom, które na co dzień relacjonują dla mediów sytuację w Afganistanie.

Do ich grona należy również Polka, Jagoda Grondecka. Iranistka, publicystka i komentatorka spraw bliskowschodnich od dawna mieszka w Afganistanie. Właśnie stamtąd relacjonuje bieżące wydarzenia. Włącza się także w akcje udzielania pomocy dla lokalnej ludności. Niedawno dziennikarka wyznała na Instagramie, że zmiana władzy w kraju wpłynęła także na jej życie. Grondecka otrzymała nawet komunikat od internetowego oddziału talibów. Islamiści zapowiedzieli w nim, co ją czeka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jagoda (@grondecka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jagoda (@grondecka)

Polka w Afganistanie drży o swoje życie

Polska dziennikarka stacjonująca w Afganistanie otrzymała wiadomość, z której wynika, że islamistom nie podoba się tryb życia, który prowadzi. Poinformowali ją, że została zgłoszona do zgwałcenia i zamordowania.

Mamy akcję zgłaszania takich dzi**k jak ty do cyberoddziału talibów. Właśnie cię zgłosiłem. Załączyłem twoje wpisy, dzi**o. Chciałaś sobie po****ać perskiego księcia? To teraz będziesz ru*****. Talibowie znajdą cię i zabiją.

Tego typu sytuacji w Afganistanie jest znacznie więcej. Można odnieść wrażenie, że przez ostatnie kilka dni całkowicie zniweczono postęp jaki dokonał się w kraju przez minione kilkanaście lat. W Afganistanie jest tak niebezpiecznie, że nawet zagraniczne prezenterki skrzętnie zakrywają całe ciało. Świat zszokowało niedawno zdjęcie dziennikarki CNN, Clarissy Ward, która w trakcie relacji była ubrana w czarne szaty.

Za brak restrykcyjnego ubioru grozi ukamienowanie, chłosta lub oblanie kwasem. W całym Afganistanie drogą online została już przekazana informacja o wprowadzeniu konieczności noszenia burki. Lokalni sprzedawcy wykorzystali okazję do zarobku. W błyskawicznym tempie podnieśli ceny burek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jagoda (@grondecka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jagoda (@grondecka)

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij