×

Polka na czele zespołu pracującego nad zbawienną szczepionką. Czy uwolni nas od koronawirusa?

Rządy Niemiec i Stanów Zjednoczonych walczą o niemiecką firmę CureVac, która pracuje nad szczepionką na nowy koronawirus. Zespołowi przewodzi Polka – Mariola Fotin-Mleczek.

Niemcy i USA walczą o prawa do szczepionki

Niemieckie media podały, powołując się na nienazwane źródła, że prezydent USA Donald Trump oferuje ogromne sumy pieniędzy naukowcom pracującym nad szczepionką. Gazeta donosiła, że chce mieć wyłączne prawa do ich pracy.

Trump robił wszystko, co mógł, aby zdobyć szczepionkę dla Stanów Zjednoczonych, „ale tylko dla Stanów Zjednoczonych”, jak podała gazeta. Z kolei niemiecki rząd próbował zaoferować firmie liczne zachęty finansowe, aby pozostali w Niemczech.

Polka opracuje szczepionkę przeciwko koronawirusowi?

To polka, a dokładnie Dr Mariola Fotin-Mleczek jest szefową ds. technologii w niemieckiej biotechnologicznej firmie CureVac, Uważa, że stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi jest możliwe, dlatego też podjęła się tego zadania:

Stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi jest możliwe, stąd też nasza inwestycja w te badania. W naszej technologii nie potrzebujemy całego wirusa, nie ma więc niebezpieczeństwa, że będą jakieś skutki uboczne lub że wymknie się on spod kontroli w słabszym układzie immunologicznym.

To może się udać

Zespół pracuje obecnie nad neutralizacjią jednego z białek wirusa, które odpowiada za kontakt z receptorami w komórkach ludzkich. To własnie ono jest odpowiedzialne za fuzję wirusa z komórką ludzką i ogromne zniszczenie w organizmie:

 

Chodzi o to, by dostarczyć naszym komórkom informację potrzebną do budowy tego właśnie białka. Następnie nasze komórki prezentują nowo wyprodukowane białko układowi immunologicznemu, który rozpoznaje je jako „obce” i zaczyna sam wytwarzać przeciwciała. Wówczas, gdy to białko faktycznie pojawi się w naszym ciele, podczas realnej infekcji układ immunologiczny szybko je rozpozna i wzmoży produkcję przeciwciał, które „osiądą” na powierzchni wirusa i zablokują jego wejście do komórek.

Mariola Fotin-Mleczek dodaje jednak, że tworzenie szczepionki to bardzo czasochłonne zadanie. Mimo, że firma posiada nowoczesne technologie, które przyśpieszą pracę, może to nie wystarczyć. Szczepionka z pewnością powstanie ale może już być po epidemii.

Źródła: www.dw.com, kobieta.wp.pl
Fotografie: Pixabay" (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować