×

Policjant zastrzelił złodzieja paliwa. Prokuratura bada szczegóły zdarzenia

Policjant zastrzelił złodzieja paliwa. W Polsce funkcjonariusze policji stosunkowo rzadko używają broni podczas prowadzonych akcji. Niestety, pomimo niewielkiej częstotliwości takich działań, bardzo łatwo jest o nieszczęście. Podczas interwencji, która miała miejsce w ubiegłą sobotę w nocy doszło do tragedii.

Śmiertelny postrzał

Do zdarzenia doszło 27 czerwca w sobotę, tuż przed północą. Policjanci z Zakopanego zostali wezwani do miejscowości Kościelisko-Kiry w województwie małopolskim z powodu licznych przypadków kradzieży paliwa w okolicy. W czasie akcji miała miejsce wymiana ognia, podczas której policjant zastrzelił złodzieja paliwa.

Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji powiedział w oficjalnym komunikacie, że pomimo sprawnie udzielonej, pierwszej pomocy mężczyzna zmarł:

Niestety, mężczyzna został ranny i zmarł pomimo udzielenia mu pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy i reanimacji prowadzonej przez załogę pogotowia ratunkowego.

Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Zastrzelony mężczyzna był podejrzany o wielokrotne kradzieże paliwa z maszyn budowlanych znajdujących się w okolicy. Jego ciało zostanie przekazane biegłym, którzy przeprowadzą sekcję zwłok.

Kara za kradzież paliwa

Kradzież paliwa podlega przepisom wymienionym w art. 278 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba przypadków kradzieży, w tym kradzieży paliwa. 2019 rok obfitował w tego typu przestępstwa. Odnotowano blisko 107 000 kradzieży w całej Polsce. Jest to wzrost o około 3 000 w porównaniu z 2018 rokiem.

17 000 takich zdarzeń miało miejsce w sklepach, co oznacza, że nastąpił wzrost o 5 000 w stosunku do roku poprzedniego. Na stacjach paliw miało miejsce 2 000 kradzieży, a rok wcześniej około 600 mniej. Złodzieje najchętniej działają w wielkopowierzchniowych placówkach handlowych.

Statystyki Komendy Głównej Policji z 2019 roku mówią o łącznie 106 682 przypadkach przestępstwa kradzieży rzeczy cudzej. Z kolei w 2018 roku było ich dużo mniej, bo 103 164. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła z 12 366 do 17 383, a na stacjach paliw – z 1362 do 1955.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować