×

Funkcjonariusz zastrzelił młodego mężczyznę. Zginął, bo nie zareagował na okrzyk „stój policja”

Dzisiaj, tj. 14 listopada, w Koninie policjant zastrzelił mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas pościgu. 21-latek nie zatrzymał się pomimo wezwań funkcjonariusza, co miało zmusić go do użycia broni.

Policjant zastrzelił mężczyznę w Koninie

14 listopada (czwartek) ok. godziny 10:00 w Koninie przy ul. Wyszyńskiego policjanci chcieli wylegitymować trzech młodych mężczyzn. Jeden z nich, zamiast pokazać dokumenty, zaczął uciekać. Dlatego też funkcjonariusz ruszył za nim wołając „stój policja”. Niestety 21-latek nie reagował na te okrzyki i biegł dalej.

W związku z tym, policjant oddał strzał w kierunku uciekiniera. Pomimo udzieleniu mu natychmiastowej pomocy – najpierw przez funkcjonariuszy, a później przez ratowników medycznych – mężczyzny nie udało się uratować.

Jak poinformował dziennikarzy TVN, podkom. Marcin Jankowski, rzecznik komendanta miejskiego policji w Koninie:

Mężczyzna pomimo okrzyków „stój policja” nie reagował i dalej uciekał. Doszło niestety do sytuacji, że policjant musiał użyć broni. Postrzelony mężczyzna, pomimo reanimacji prowadzonej przez dwóch policjantów, zmarł

Mężczyzna chciał zaatakować policjanta nożyczkami?

Ze wstępnych relacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że w pewnym momencie ścigany mężczyzna najprawdopodobniej wyciągnął nożyczki, chcąc zaatakować funkcjonariusza. Właśnie wtedy policjant był zmuszony użyć broni.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Ciarka powiedział:

Na miejscu obok ciała zabezpieczono duże nożyczki, które traktujemy jako niebezpieczne narzędzie i torebkę z białym proszkiem, prawdopodobnie narkotykami. Miejsce zabezpieczyliśmy i nie wykonujemy tam żadnych czynności, aby mógł je – włącznie z przeszukaniem ciała – wykonać prokurator

Przyznał także, że to przykra i traumatyczna sytuacja zarówno dla policjanta, jak i dla rodziny postrzelonego mężczyzny.

Obecnie trwają oględziny miejsca zdarzenia

Jak powiedziała polsatnews.pl Aleksandra Marańda z Prokuratury Okręgowej w Koninie:

Na miejscu trwają czynności śledcze, najważniejsze będą teraz oględziny na miejscu zdarzenia. Po oględzinach będą przeprowadzane inne czynności procesowe, m.in. przesłuchanie policjanta

Dodała również, że wszystkie czynności w tej sprawie wykonuje prokurator. Natomiast Wydział Spraw Wewnętrznych Policji będzie prowadził własne postępowanie w sprawie interwencji policjantów. Muszą ustalić, czy funkcjonariusz wykonał procedurę zgodnie z regulaminem.

Policjanci, którzy legitymowali mężczyzn należeli do wydziału prewencji i prowadzili rutynową służbę patrolową w radiowozie. Nie wiadomo, czy przed oddaniem śmiertelnego strzału, zostały oddane również te ostrzegawcze.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.tvn24.pl, www.polsatnews.pl

Może Cię zainteresować

zamknij