×

Policjant przyduszał mężczyznę kolanem. Kolejny przypadek brutalnego zatrzymania

Fala protestów i zamieszek spowodowanych śmiercią George’a Floyda wciąż nie cichnie. Tymczasem, w sieci pojawiło się szokujące nagranie z zeszłego roku, na którym widać, jak policjanci obezwładniają innego, uciekającego mężczyznę poprzez przyduszanie go kolanem.

Policjant przyduszał mężczyznę kolanem

W Internecie pojawiło się nowe nagranie, na którym widać przebieg zatrzymania czarnoskórego Derricka Scotta. Policja została zawiadomiona, że mężczyzna awanturował się i groził bronią innemu człowiekowi. W kieszeni Scotta rzeczywiście znaleziono broń.

Po przewróceniu uciekiniera na ziemię, jeden z funkcjonariuszy przytrzymywał go kolanem. Nawet w momencie, gdy zatrzymany skarżył się, że „nie może oddychać”, policjant nie przerwał czynności mówiąc, że „nie obchodzi go to”. Afroamerykanin skarżył się, że musi zażyć swoje lekarstwa. Policjanci nie wierzyli, że mówi prawdę. Po przyjeździe na miejsce karetki pogotowia, przeprowadzono resuscytację. Niedługo później zatrzymany zmarł w szpitalu.

Materiał wideo pochodzi z 20 maja 2019 roku. Przyczyną śmierci Scotta nie był jednak wyłącznie chwyt zastosowany przez policjanta. Mężczyzna miał problem z zapadającym się płucem, który był skutkiem niedawnego zażywania metamfetaminy, astmy, rozedmy płuc i licznych chorób serca.

Sytuacje sprzed lat

Trudno oprzeć się wrażeniu, że trwająca obecnie dyskusja na temat śmierci 46-letniego George’a Floyda jest podsycana przez pojawiające się co rusz doniesienia o innych przypadkach brutalnych zatrzymań.

Co ciekawe, za każdym razem przytaczane są przypadki aresztowań osób czarnoskórych, choć w rzeczywistości nie brakowało również podobnych zatrzymań z udziałem przedstawicieli innych ras. Przypomnijmy, że Afroamerykanin został aresztowany po tym, jak kasjer sklepu zaczął podejrzewać, że ten zapłacił sfałszowanym czekiem.

Po przyjeździe na miejsce, funkcjonariusze zakuli Floyda w kajdanki, powalili na ziemię, a jeden z nich obezwładnił go poprzez trzymanie kolana na szyi aresztowanego. Ostatecznie mężczyzna zmarł. Należy wziąć pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych ze względu na powszechny dostęp do broni palnej, policja jest zmuszona stosować bardziej drastyczne środki z obawy o własne bezpieczeństwo.

Fotografie: Youtube.com (miniatura wpisu), YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować