×

Policjanci zabili kolejnego, bezbronnego człowieka. Wszystko zostało uwiecznione na nagraniu!

Brzmi jak historia z filmu, jednak to wydarzyło się naprawdę! Policjanci z Tulsy, miasta znajdującego się w centralnej części Stanów Zjednoczonych, zastrzelili bezbronnego człowieka po tym jak zbliżył się do swojego SUVa z podniesionymi rękami.

Film został nakręcony z helikoptera policyjnego. Na nagraniu widzimy jak mężczyzna w wieku 40 lat, Terence Crutcher, powoli przechodzi w stronę swojego pojazdu, który według zgłoszenia i władz utknął na środku drogi o 19:36.

Oficer z bronią trzymaną w ręku ciągle podąża za Crutcher’em. Po chwili pojawia się trzech kolejnych policjantów, podczas gdy mężczyzna obniża ręce i zbliża się do swojego auta. Ostatecznie staje obok drzwi od strony kierowcy i nagle… upada martwy na ulicę! Strzał w jego kierunku oddała Betty Shelby! Chwilę później widzimy jak krew zalewa jego biały t-shirt.

policja-zabija-bezbronnego

Adwokat policjantki, która zastrzeliła nieuzbrojonego Afroamerykanina oświadczył we wtorek, że mężczyzna ten ignorował polecenia funkcjonariuszy i sięgał przez okno do swego samochodu w momencie, gdy został zabity. Betty jednoznacznie zinterpretowała jego zachowanie jako zamiar wydobycia broni. W pojeździe ani w ubraniu mężczyzny nie znaleziono jednak żadnego pistoletu. Policja potwierdziła jedynie, iż w samochodzie znajdowały się substancje odurzające – fencyklidyna. Nie dowiedziono, czy zabity był pod jej wpływem.

Cała sprawa jest obecnie badana. Chuck Jordan, Komendant Główny Policji w Tulsie, stwierdził, że nagranie jest bardzo „niepokojące”, a w celu wyjaśnienia tragicznego zdarzenia zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości. Shelby pracuje w policji od 2011 roku. Aktualnie znajduje się na płatnym urlopie.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, prawnik rodziny Crutchera, Melvin C. Hall, powiedział, że zabity miał tylko i wyłącznie problem z SUVem zanim został zastrzelony.

Terence Crutcher wraz z siostrą

Terence Crutcher wraz z siostrą

„Potraktowali go jak przestępcę” – dodał drugi prawnik, Benjamin Crump.

„Traktowali go jak podejrzanego. Oni nie potraktowali go jak kogoś, kto znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebował pomocy. Zamiast podać mu rękę, dali mu kulę.”

Tego dnia kilkanaście protestujących osób zebrało się na zewnątrz budynku sądu. Swoją obecnością wyrażali sprzeciw przeciwko używania siły i broni przez policję, szczególnie w stosunku do Afroamerykanów. Crutcher był czarny, Shelby jest biała. Czyżby miało to jakieś znaczenie? Po czyjej stronie jesteś?

 

 

 

 

Polecane

Może Cię zainteresować