×

Odwołano pogrzeb irańskiego generała! Wybuchła panika i tłum zaczął się tratować

Kasema Sulejmaniego zabito na zlecenie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Dzisiaj miały się odbyć uroczystości pogrzebowe irańskiego generała, ale zostały niespodziewanie odwołane.

Kim był Kasem Sulejmani

Nie pochodził z bogatej rodziny. Wybił się podczas Rewolucji Islamskiej w której popierał obalenie monarchii. Sam zgłosił się do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Po wybuchu wojny z Irakiem szybko zaczął awansować. Jak mówią o nim:

Potrafi doskonale słuchać. Nie narzuca się. Ale zawsze dostaje to, czego chce.

W 1998 roku Sulejmani stanął na czele irańskiej jednostki specjalnej. Amerykanie mówią o niej:

To ostre narzędzie irańskiej polityki zagranicznej, z grubsza przypominające połączenie CIA i sił specjalnych (USA).

Kierował irańska polityką wojskową

Dla zachodu Sulejmani bardzo długo pozostałam niewidoczny. Mimo tego, że kierowanie przez niego jednostki zaczynały mieć wpływy na politykę całego świata. To dzięki niemu przewrót w Syrii wykończył się sukcesem dla prezydenta tego kraju, który wspierał Teheran. Jak mówią pracujący z nim:

Sulejmani nie jest facetem, który pracuje w biurze. Jedzie na front, by sprawdzić wojska i zobaczyć walkę.  Odpowiada tylko przed najwyższym przywódcą. Potrzebuje pieniędzy, dostaje pieniądze. Potrzebuje broni, dostaje ją.

Śmierć generała

Sulejmani został zabity na zlecenie prezydenta Trumpa z czwartku na piątek. Był to efekt ciągle zaogniającej się relacji na linii Waszyngton-Teheran. Czara goryczy przelała się kiedy Sulejmani zatwierdził atak na ambasadę USA w Iranie. Jak mówią amerykańskie służby:

Zorganizował ataki na bazy koalicyjne w Iraku w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dodatkowo zatwierdził atak na ambasadę USA w Bagdadzie, który miał miejsce się dwa dni temu.

Prezydent Trump dodaje:

Gen. Kasem Sulejmani w ciągu długiego okresu czasu zabił albo ciężko ranił tysiące Amerykanów i planował zabić wielu kolejnych… ale został dopadnięty! Był bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, w tym PROTESTUJĄCYCH zabitych ostatnio w samym Iranie.

 

Będzie odwet!

Iran obiecuje odwet za to co się stało. W poniedziałek uroczystości pogrzebowe odbyły się w stolicy. Dzisiaj właściwy pogrzeb rozpoczął się w Kermanie, ale w wyniku paniki tłumu zginęło 32 osób, a 190 zostało rannych. Słychać było hasła

Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi

Ameryka to wielki szatan

Doszło do przełożenia uroczystości, ze względu na panikę do jakiej doszło w grupie przybyłych na pogrzeb.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.rmf24.pl, niezalezna.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować