×

Pogrzeb 14-letniego Ernesta. Chłopiec utonął w Pisie, ratując żeglarzy

Pogrzeb 14-letniego Ernesta odbył się we wsi Jeże. Ta niewielka, licząca 300 mieszkańców miejscowość bardzo przeżywa śmierć młodego człowieka. Chłopiec zginął ratując innych.

Bohaterski czyn młodego piłkarz

Ernest był młodym, ambitnym piłkarzem lokalnego klubu sportowego Mazur Pisz. We wtorek 10 sierpnia 14-latek był świadkiem zahaczenia żaglówki o linię wysokiego napięcia. Nie myśląc długo bohatersko ruszył, aby pomóc dwóm osobom, które wpadły do wody najpewniej porażone prądem. Jednego z poszkodowanych odwrócił twarzą do góry i położył na kamizelkach ratunkowych.

Jednakże w wyniku akcji ratowniczej Ernest sam stracił życie. W pewnym momencie chłopak po prostu zniknął pod wodą. Po godzinnej akcji ratowniczej znaleziono jego zwłoki na dnie rzeki Pisa. Najprawdopodobniej w wyniku kolejnego wyładowania elektrycznego Ernest został porażony i stracił przytomność. 

Jak przyznaje prokurator Krzysztof Stodolny:

Przyczyną śmierci nastolatka było utonięcie. Należy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że miało ono pośredni związek z porażeniem prądem.

Pogrzeb 14-letniego Ernesta

Ostatnie pożegnanie nastolatka odbyło się 13 sierpnia w miejscowości Jeże w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Kameralna świątynia była wypełniona żałobnikami po brzegi.

Klub piłkarski Mazur Pisz, w którym grał 14-latek zorganizował autokar i zaprosił wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w uroczystości pogrzebowej. Dla jego członków Ernest jest bohaterem:

Każdy zawodnik, rodzic i sympatyk klubu chcący wspólnie z nami wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Ernesta będzie miał taką możliwość. Chcemy dumnie i z pokorą udać się w ostatnią drogę z naszym bohaterem.

Młodego piłkarza pożegnała rodzina i duża grupa przyjaciół ubrana w klubowe barwy. Była też warta honorowa policji. Mało kto był w stanie powstrzymać łzy.

Jak relacjonował SuperExpress, ksiądz, który odprawiał mszę żałobną tak wspominał 14-latka:

Ernest był wyjątkowy, skory do żartów, dobrze wychowany, zaangażowany na sto procent jako uczeń i ministrant. Trudno nam uwierzyć, że nie zagrasz w kolejnym meczu. […] Ernest, Erni, Ejo. Byłeś tak oryginalny, jak Twoje imię. Zanim nauczyłeś się chodzić, umiałeś skakać. A jak już nauczyłeś się chodzić, to chodziłeś tak szybko, jakbyś wiedział, że musisz się śpieszyć.

Na koniec dodał, że gdy mały Ernest śpiewał psalm, ludzie mówili, że „to anioł w ludzkiej skórze”.

Pośmiertnie odznaczony 14-latek

Prezydent Andrzej Duda wysłał wieniec na pogrzeb 14-latka. W imieniu głowy państwa został wręczony rodzinie zmarłego chłopca medal za jego ofiarność.

Ernest zostanie także pośmiertnie oznaczony tytułem „Zasłużony dla miasta Pisz”. Rada Miasta podejmie uchwałę w tej sprawie 25 sierpnia.

Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski wprowadził żałobę, aby upamiętnić dzielnego Ernesta. Obowiązywała w mieście i gminie od południa w środę do południa w piątek:

Flagi na masztach zostały przepasane kirem i opuszczone do połowy. W taki sposób składamy hołd naszemu młodemu bohaterowi, z którego jesteśmy dumni. Chłopiec oddał życie za innych, uratował dwoje dorosłych ludzi, a sam zginął.

Łączymy się w bólu z rodziną bohaterskiego chłopca.

Źródła: www.se.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij