×

Pogoda w lutym 2020 szaleje! Pojawi się śnieg, a po kilku dniach uderzy nas fala ciepła

W najbliższym czasie czekają nas spore zmiany pogodowe. Utrzymująca się przez dłuższy czas dominacja wyżów, ustąpi na rzecz niżów. Nareszcie pojawi się śnieg. Jaka konkretnie będzie pogoda w lutym 2020?

Pogoda jak w kalejdoskopie

Pogoda pod koniec stycznia i w lutym zaskoczy nas nagłymi zmianami. Co prawda spadnie śnieg, ale nie utrzyma się on przez dłuższy czas. Temperatura szybko osiągnie wysokie wartości, nawet kilkanaście stopni Celsjusza.

W obecnym tygodniu pogoda będzie kształtowana przez ośrodki niskiego ciśnienia. Z zachodu kraju na wschód będą przemieszczać się fronty atmosferyczne. Spowoduje to, że aura będzie wyjątkowo zmienna, a dni pochmurne będą występować na przemian z przejaśnieniami. Czeka nas również kilka słonecznych dni.

IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych w kilku województwach. Obowiązuje tam alert 1. stopnia.

Chodzi przede wszystkim o możliwość wystąpienia oblodzeń na Mazowszu i Lubelszczyźnie, a także intensywnych opadów śniegu w województwie podkarpackim.

Pierwszy śnieg

W środku tygodnia nastąpi krótkotrwałe ochłodzenie. W środę i czwartek oprócz opadów deszczu, pojawią się także opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Opady będą jednak niewielkie.

W ciągu dnia przewiduje się, że spadnie pomiędzy 1, a 4 l/m2. Za to w czwartek, na zachodzie Polski może spaść nawet do 4–8 l/m2. W pierwszej fazie opadów spodziewany jest śnieg. Pokrywa wyniesie 4-6 cm.

Silny wiatr

Od wtorku do czwartku możemy spodziewać się silnego wiatru. Jego prędkość może sięgać 40–70 km/h. Na początku weekendu wiatr nieco się uspokoi, ale w niedzielę po południu na zachodzie znów wystąpią porywiste wiatry przekraczające nawet 80 km/h.

Silne podmuchy sprawią, że temperatura odczuwalna będzie dużo niższa. W miejscach, gdzie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu może przyczynić się do powstawania zawiei i zamieci śnieżnych.

Temperatury jak w tropikach

Dziś temperatura powietrza wyniesie pomiędzy 2, a 5 stopni Celsjusza na wschodzie Polski i do 6–9 stopni na zachodzie. W środę i czwartek nastąpi ochłodzenie i temperatura spadnie do 2-5 stopni. W piątek znów wzrośnie i w zachodnich regionach wyniesie 7 do 9 stopni.

W weekend dalej będzie rosnąć i w całej Polsce w sobotę termometry wskażą od 6 do 10 stopni. W niedzielę natomiast będzie od 10 do 13 stopni. Z powodu znacznego zachmurzenia, noce będą ciepłe.

Niewielki mróz może wystąpić na wschodzie i południu, gdzie o poranku temperatura może spaść do minus 3 stopni.

Co nas czeka w przyszłym tygodniu?

Od 3 do 9 lutego nadal będzie się utrzymywać zmienna aura. Początek tygodnia okaże się bardzo ciepły (od 6 do 9 stopni). Wystąpią opady deszczu.

Od środy nadejdzie ochłodzenie, a temperatury spadną w okolice zera. Na wschodzie i na południu mogą wynieść nawet minus 3. Opady deszczu będą przechodzić w śnieg i śnieg z deszczem. Przez cały tydzień będą nam towarzyszyć porywy wiatru do 40-60 km/h powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pri (miniatura wpisu), Pixabay.com, Imgur.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij