×

Pogoda na wtorek 23 czerwca. Gdzie dzisiaj wystąpią burze i ulewy?

Pogoda na wtorek 23 czerwca zapowiada się nieco lepiej niż wczoraj. Mimo to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw pierwszego i drugiego stopnia. Sytuacja hydrologiczna nadal jest trudna, a zagrożenie powodziowe utrzymuje się. W Warszawie w związku ze szkodami wywołanymi przez ulewne deszcze powołano sztab kryzysowy.

Podtopienia i powodzie

Pogoda ostatnio nas nie rozpieszczała. Kilka powiatów już zmierzyło się z zagrożeniem powodziowym. Ostatecznie fala na Nysie Kłodzkiej oszczędziła miasto, natomiast podtopienia wystąpiły w powiecie limanowskim w Małopolsce. Wśród zalanych budynków znalazł się kościół.

Wezbrane rzeki Stradomka i Tarnawka zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Konieczna okazała się ewakuacja kilkudziesięciu mieszkańców. Straty w infrastrukturze szacowane są na co najmniej 17 milionów złotych.

W Warszawie z powodu ulewnego deszczu w poniedziałek Straż Pożarna interweniowała ponad 250 razy w Warszawie i kilkadziesiąt razy w okolicznych powiatach. Prezydent stolicy powołał sztab kryzysowy.

Pogoda na wtorek 23 czerwca

Wtorek zapowiada się odrobinę lepiej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województw podkarpackiego i podlaskiego, a także dla wschodnich powiatów województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Na tych terenach spodziewane są umiarkowane oraz silne opady deszczu z burzami i wiatrem o prędkości do 70 km/h.

W województwie lubelskim obowiązuje alert pierwszego stopnia, co oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Jednocześnie IMGW zniósł ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dla województwa mazowieckiego, co oznacza, że jego mieszkańcy będą mogli chwilę odpocząć od burz z gradem.

Temperatury w całym kraju będą umiarkowane. Najcieplej będzie w Poznaniu, Zielonej Górze i we Wrocławiu, gdzie słupki termometrów sięgną 22 stopni Celsjusza. Najchłodniej, bo około 20 stopni będzie na Podkarpaciu, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu.

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować