×

Pogoda na dziś – 5 maja: Ochłodzenie i niekorzystny biomet w całym kraju

Pogoda na dziś – 5 maja. IMGW ostrzega: wtorkowe warunki atmosferyczne mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie człowieka. Wieczorem na wschodzie i południu kraju należy spodziewać się przymrozków.

Pogoda na dziś – 5 maja

We wtorek w niemal całej Polsce będzie utrzymywać się zachmurzenie duże i umiarkowane. Na południu, w centrum i na wschodzie kraju w ciągu dnia należy spodziewać się ciągłych opadów. 

Temperatura w ciągu dnia będzie się wahać od 11°C na północnym zachodzie do 16°C, 18°C na krańcach wschodnich. Najchłodniej w górach, gdzie termometry pokażą do 10°C. Wiatr słaby – jego prędkość nie przekroczy 55 km/h. W górach śnieg. Lokalnie na zachodzie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na wschodzie i południowym wschodzie kraju. W szczytowych partiach Sudetów przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm, a w Tatrach miejscami o 10 cm.

Niekorzystne warunki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące przymrozków. Alerty obowiązują w województwach podlaskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. W nocy z wtorku na środę temperatura może spaść do -1 stopnia, a przy gruncie do -2 i -3 stopni.

To może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie osób wrażliwych na zmiany pogody. Mogą one odczuwać dolegliwości bólowe. Jak czytamy na stronie IMGW:

Porywisty wiatr, a także wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym (…) związany z istotnym ochłodzeniem, będą działały pobudzająco, u wielu osób wywołując trudności z koncentracją uwagi, a u osób wrażliwych na bodźce pogodowe, także niepokój.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się rozpogodzenia. Z wtorku na środę mają ustać deszcze, chociaż można spodziewać się przelotnych opadów w niektórych regionach kraju. W środę oczekuje się większych przejaśnień.

Przypominamy, że od 1 maja IMGW wprowadził nowy typ ostrzeżenia – alert przed suszą hydrologiczną.

Źródła: tech.wp.pl, pogodynka.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować