×

Pogoda na zbliżający się długi weekend. IMGW wydało ostrzeżenia

Pogoda na długi weekend – czego możemy się spodziewać? Czerwiec do tej pory nie rozpieszczał nas upałami. To ma się jednak zmienić podczas nachodzącego długiego weekendu. Nagłe zmiany pogody rzadko jednak przechodzą bezboleśnie. Ścierające się fronty atmosferyczne mogą powodować gwałtowne burze, a nawet trąby powietrzne.

IMGW ostrzega

Pogoda na długi weekend czerwcowy co roku wzbudza wielkie emocje. W tym roku, ze względu na obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, będzie to pierwsza od miesięcy okazja, by ruszyć się z domu. Wszyscy zadają sobie to samo pytanie:  czy będzie warto?

Okazuje się, że chociaż czerwiec do tej pory nas nie rozpieszczał, upały zaczną się właśnie w długi weekend. Będzie to jednak miało swoją cenę. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ścierające się fronty atmosferyczne w wielu miejscach wywołają burze, burze z gradem, a nawet trąby powietrzne.

Jedna z nich przeszła w miniony weekend nad Kaniowem w województwie śląskim. Na określenie szkód, jakie wywołała, mieszkańcy mają jedno słowo: „pobojowisko”. Jak relacjonował obecny na miejscu reporter:

Na ulicy leżą resztki połamanych gałęzi. Tuż obok leżą zwoje falistej blachy. Jak powiedział jeden z mieszkańców – to pozostałość po garażu, który przeniósł w to miejsce wiatr. Na podwórku obok rumowisko z cegieł, połamanych desek i uszkodzonych dachówek. Tuż obok resztki dachowej konstrukcji. Właściciel domu powiedział, że to resztki dachu sąsiada.

IMGW zaleca szczególną ostrożność mieszkańcom województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego. Dla tych województw zostały wydane ostrzeżenia 1 stopnia na burze z gradem.

Pogoda na długi weekend

Temperatura w Polsce będzie rosnąć od wschodu. W środę na Suwałkach będzie 25 stopni Celsjusza, a w Białymstoku o stopień cieplej. W czwartek wyższe temperatury w granicach 25-27 stopni obejmą już połowę Polski.

W piątek już wszędzie będzie upalnie. W Toruniu oczekuje się temperatury 29 stopni, a w Białymstoku 30.

W sobotę upały dotrą do zachodniej Polski. W Szczecinie, Zielonej Górze czy we Wrocławiu termometry mogą pokazać co najmniej 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Wysokie temperatury zwiększą prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz. W środę i czwartek są one spodziewane we wschodniej Polsce i stopniowo rozszerzą się na cały kraj.

Źródła: www.rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: www.skyradar.pl

Może Cię zainteresować

zamknij