×

Zima 2019/2020: nadciąga wir polarny. Silny mróz spodziewany jeszcze pod koniec listopada

Z prognoz pogody długoterminowej wynika, że szykuje nam się wyjątkowo mroźna zima. Wszystko przez zimne powietrze znad Syberii. Jakich temperatur możemy się spodziewać? Kiedy spadnie śnieg?

Pixabay

Wir polarny

Nad Arktyką od jakiegoś czasu możemy obserwować wir polarny. Układ niskiego ciśnienia o charakterze cyklonu, związany z obszarem biegunowym planety. To zjawisko nie osiągnęło takich rozmiarów od 40 lat!

Meteorolodzy sądzą, że może to wywołać reakcję łańcuchową, co może wpłynąć na gwałtowne i potężne uderzenie zimy. A nastąpi już niedługo, bo pod koniec listopada.

pogoda długoterminowa zima 2019
Imgur

Prognozy na przełom listopada i grudnia

Wir polarny ma mieć swój punkt kulminacyjny już za kilka najbliższych dni. Specjaliści są pewni, że po uderzeniu zacznie słabnąć. To jednak dopiero początek, bo wkrótce po tym uruchomi się cała reakcja łańcuchowa.

W arktycznej stratosferze pojawi się zjawisko zwane „nagłym ociepleniem stratosferycznym”, dzięki któremu temperatura na wysokości 30-50 kilometrów nad Ziemią może ulec zwiększeniu nawet o 50 stopni!

Synoptycy przewidują, że wir polarny będzie miał znaczny wpływ na pogodę

Prawdopodobnie wraz ze spływem mroźnego powietrza znad Syberii przyjdzie do nas wyjątkowo chłodna zima i to jeszcze w listopadzie. Termometry w ciągu dnia mogą wskazać – 10 stopni, a w nocy temperatura może spać nawet do – 20 stopni Celsjusza.

Według modelu sezonowego CFS, grudzień prognozuje się jako miesiąc z dodatnią anomalią temperatury ze względu na cieplejsze powietrze, które może dotrzeć do nas z nad Oceanu Atlantyckiego. Nie oznacza to jednak, że ominą nas intensywne opady śniegu i silny mróz.

pogoda długoterminowa zima 2019
Imgur

Warto na bieżąco śledzić informacje o warunkach atmosferycznych, ponieważ pogoda lubi nas zaskakiwać

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.onet.pl, nowosci.com.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Pixabay.com, Imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij