×

Pogoda 2 maja 2021: IMGW ostrzega przed ulewami i silnym wiatrem

Pogoda 2 maja 2021 nas nie rozpieszcza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia – będzie deszczowo i wietrznie. Czy to bardzo pokrzyżuje Wasze plany na majówkę?

Pogoda 2 maja 2021

Na weekend majowy wielu z nas czekało z niecierpliwością. Niestety w tym czasie aura lubi płatać nam figle. Tak jest i tym razem – chociaż 1 maja w wielu regionach zapowiadał się całkiem obiecująco, już dziś pora na drastyczne zmiany. Jeśli ktoś zaplanował spędzanie czasu na zewnątrz, powinien zweryfikować swoje plany.

Pogoda na niedzielę 2 maja zapowiada się fatalnie. Polska dostanie się bezpośrednio pod wpływ bardzo wilgotnego niżu Daniel. Czeka nas silne załamanie pogody! Może być nie tylko nieprzyjemnie, ale i niebezpiecznie, przed czym ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano ostrzeżenia dla większości województw.

Wiatr, deszcz, a nawet śnieg

Alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla wszystkich województw z wyjątkiem woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego. Według synoptyków, w niedzielę na tym obszarze wystąpi silny wiatr osiągający w porywach prędkość 80 km/h.

Alerty pierwszego stopnia dotyczą również silnych opadów deszczu. Te pojawią się dzisiaj w następujących województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim i w części woj. wielkopolskiego. Na tym obszarze miejscami opady mogą osiągnąć nawet 50 mm.

Jeszcze mocniej popada we wschodniej części woj. pomorskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. W tej części Polski prognozowana wysokość opadu wyniesie tam nawet do 60 mm. Ale na tym nie koniec niespodzianek…

W województwach: łódzkim, mazowieckim i lubelskim opadom deszczu mogą towarzyszyć również burze z porywami wiatru nawet do 90 km/h. Lokalnie niewykluczony jest też grad.

Z kolei mieszkańcy południowej części woj. dolnośląskiego w swoich planach na majówkę powinni uwzględnić… intensywne opady śniegu. Meteorolodzy wydali alert pierwszego stopnia obejmujący właśnie ten teren. Jak informuje PAP, na obszarach powyżej 800 m n.p.m. prognozuje się opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm.

Miejscami może być naprawdę niebezpiecznie, stąd ostrzeżenia IMGW. Należy zachować ostrożność i nie planować lepiej aktywności w górach, w lesie czy też nad wodą.

Od jutra (3 maja) ochłodzenie obejmie całą Polskę.

Fotografie: Pxfuel, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować