×

Kupiłeś nowy telewizor ale go nie zgłosiłeś? Możesz za to słono zapłacić

Poczta Polska ściga za abonament telewizyjny. Tylko od stycznia do sierpnia blisko 10 tys. osób w naszym kraju zostało ukaranych za to, że kupiły telewizor, ale go nie zgłosiły. Do grona tych ludzi każdego dnia dołączają kolejni. Polowanie ze strony kontrolerów na osoby, które nie zarejestrowały swoich telewizorów, wciąż bowiem trwa. W takich przypadkach kara wynosi równowartość 30 miesięcznych abonamentów, czyli prawie 700 złotych. Wiemy dokąd trafiają te pieniądze i jaka będzie przyszłość abonamentów telewizyjnych.

Statystyki

681 złotych – tyle dokładnie wynosi równowartość 30 abonamentów, a tym samym kara, którą musi zapłacić osoba, która kupiła telewizor, ale go nie zgłosiła. Połowa tej kwoty trafia do Poczty, a druga połowa do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak przedstawiają się natomiast statystyki co do liczby ukaranych osób? Szacuje się, że od 2003 roku ukaranych grzywną za niezarejestrowanie swoich telewizorów zostało aż 60 tys. Polaków. Wiele wskazuje także na to, że rok 2019 będzie rekordowy pod tym względem. Jak tak dalej pójdzie, karę w przeciągu zaledwie 12 miesięcy może otrzymać nawet 14 tys. osób.

Co warto wiedzieć?

Portal Money.pl zauważa, że jeśli ktoś kupuje nowy telewizor, lepiej jest go wcale nie zgłaszać niż zgłaszać, a później nie płacić za niego abonamentu. W tym drugim przypadku osoby mogą zapłacić nawet 1,5 tys. złotych kary. Warto także wiedzieć, jak można się zachować, kiedy do naszych drzwi zapuka już kontrola. My z kolei w tym czasie zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy nowy telewizor, jednak wcale go nie zarejestrowaliśmy. Okazuje się, że wcale nie musimy wpuszczać pracownika Poczty do domu, nawet, gdy ten się wylegitymuje (nie może podać się za kogoś innego) i powie, jaki jest cel wizyty. W takim przypadku sporządzany zostaje jedynie protokół, a kontrola może pojawić się w innym terminie. Nikt jednak nie powiedział, że tym kolejnym razem zostanie wpuszczona.

Już wkrótce abonamentu nie będzie?

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce, a dokładniej po wyborach 13 października, abonament za telewizję przejdzie do historii. Zarówno PiS, jak i druga w sondażach KO, planują anulować tę opłatę, a media publiczne finansowane mają być z budżetu państwa.

_______________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Polecane

Może Cię zainteresować