×

Początek piątej fali koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Prognozy są rozbieżne

Czy początek piątej fali koronawirusa jest już za nami? Są pierwsze przesłanki, które sugerują, że na to pytanie należałoby odpowiedzieć twierdząco. W woj. lubelskim w sylwestra odnotowano wzrost zakażeń COVID-19. Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka przekazała w niedzielę, że to pierwszy dobowy wzrost zakażeń w woj. lubelskim, licząc od 19 listopada w ujęciu tygodniowym.

Początek piątej fali koronawirusa

Począwszy od listopada pierwszy wzrost zakażeń w woj. lubelskim w odniesieniu do analogicznego dnia z poprzedniego tygodnia odnotowano 31 grudnia 2021 roku. 1 stycznia wzrost był na poziomie 58%, a 2 stycznia na poziomie 54%. Tak duże przyrosty sugerują, że prawdopodobnie mamy do czynienia z początkiem piątej fali epidemii COVID-19 w woj. lubelskim.

Takiego zdania jest rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, która zaznacza, że wzrosty zakażeń nie są jeszcze zauważalne w szpitalach. Liczba hospitalizacji wzrośnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku dni, co może wiązać się z koniecznością „odmrożenia” łóżek covidowych w szpitalach.

Piąta fala koronawirusa pod znakiem wariantu Omikron

Na chwilę obecną ciężko przewidzieć, jak będzie rozwijać się piąta fala COVID-19 w Polsce, a to za sprawą nowego wariantu wirusa, Omikron. Wśród ekspertów są na ten temat bardzo duże rozbieżności.

Nie wiadomo, jak w naszych warunkach klimatycznych oraz w kontekście poziomu wyszczepień, wariant Omikron będzie oddziaływał na poziom hospitalizacji i zgonów – zauważa rzeczniczka

Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy – dodaje na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska

W woj. lubelskim do tej pory badania laboratoryjne potwierdziły jeden przypadek wariantu Omikron. Wspomniana osoba przebywa w domu na izolacji i czuje się na tyle dobrze, że nie wymaga hospitalizacji.

Dziś wariant Omikron jest już praktycznie w całej Europie Zachodniej. W wielu krajach to właśnie Omikron odpowiada za największy przyrost nowych zakażeń. Istnieją obawy, że szybkie rozprzestrzenianie się nowego wariantu doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, choć obecnie wariant ten wydaje się być mniej niebezpieczny niż wariant Delta – ostrzegał w miniony wtorek europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia.

Obecnie mikron stwierdzany jest u coraz większej liczby osób, w tym również dzieci. Jakie są objawy Omikronu najmłodszych?

Źródła: PAP, TVP1, Polsat News
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować