×

Znany komik ogłasza plebiscyt na Słowo Roku 2020. Jego propozycje powalają!

Znany komik ogłosił Plebiscyt na Słowo Roku 2020. „Wypłaszczać”, „Górniakować”, a może zwrot „Robić z czegoś Empik”? Co ma szansę na wygraną?

Plebiscyt na Słowo Roku 2020

Jak co roku na stronie wydawnictwa PWN trwa zażarta walka o to, które słowo okaże się najpopularniejsze w języku nastolatków. Wiele z tych określeń występuje w języku polskim od lat, jednak czasem nabierają nowego znaczenia.

O tegoroczny tytuł walczą takie słowa jak: Boomer (określenie osoby starszej, która nie rozumie młodych), chwastfoody (określenie na bary wegetariańskie) czy Julka (określenie użytkowniczek Twittera, które bardzo emocjonalnie angażują się we wszelkie dyskusje). Młodzieżowe Słowo Roku poznamy pod koniec grudnia.

Jednakże w Internecie krąży wiele innych słów, które powinny trafić do tego konkursu. Jeden ze znanych artystów satyrycznych zaproponował własne propozycje na Słowo Roku 2020.

Znany komik ma własne propozycje

Satyryk na swoim fanpage’u Krzysztof Dz Stand up umieścił dość rozbudowaną listę propozycji na Słowo Roku. Znajdziemy tam zwroty takie jak „Wyłączyć TV, włączyć myślenie” odnoszące się do antycovidowców czy antyszczepionkowców, czy „Dziwiszyć” czyli udawanie, że nie ma się pojęcia o danym temacie. Jest to przytyk wobec obecnej krytyki Kardynała Dziwisza oraz afery związanej z byłym kardynałem McCarrickiem.

Swoją akcję rozpoczął od wpisu:

Niedługo grudzień. Czas wybrać słowo / zwrot roku 2020:
Sasinić – wydawać pieniądze bez sensu (uż.: Wyłącz Zalando, bo przesasinisz wypłatę)

Cyberpunk it – ang. powiedzenie; opóźniać, nie dotrzymywać terminu (uż.: Mr Smith, I cyberpunked my homework, I’ll do it on Monday)

Robić z czegoś Empik – powiedzenie; podpalać, niszczyć, dewastować (uż.: Rozwścieczony tłum zrobił Empik z biura poselskiego), patrz również: „Robić komuś z d*py Empik”

Dziwiszyć – udawać brak wiedzy, znajomości osób lub tematu (uż.: Za zaostrzeniem kary wysoki sądzie przemawia, że podejrzany dzwiszył w trakcie całego dochodzenia)

Zacząć od Wuhan – powiedzenie; zacząć od drobnego szczegółu, który był początkiem łańcucha wydarzeń (uż.: zaczynając od Wuhan, nie przyjęto jednego Austryjaka do Akademii Sztuk Pięknych, a potem już poszło)

Górniakować – stanowczo wypowiadać się na temat, o którym nie ma się pojęcia (uż.: Tato, przestań górniakować o Formule 1, jeździsz polonezem)

Wypie*dalać – zwrot grzecznościowy; sugestia pełnego wigoru oddalenia się (uż.: Nie wiem jak państwo, ale ja wypie*dalam)

Odstawiać Agatę Dudę – powiedzenie; udawać osobę głuchą lub niemą (uż.: Henryk odstawia Agatę Dudę, żeby dostać rentę z ZUS); patrz również: Być przydatnym jak doradca społeczny prezydenta

Wyłączyć TV, włączyć myślenie – powiedzenie; oglądać bezkrytycznie wszystkie filmy na YouTube z kategorii 'Polecane' (uż.: Co robiłeś wieczorem? Nic nadzwyczajnego – piwko, wyłączyłem TV i włączyłem myślenie i skończyłem o 6 rano na filmie 'dlaczego transformersy są możliwe'); patrz również: wiarygodny jak tekst na żółto

Zobaczyć Respiratory Szumowskiego – powiedzenie; mało prawdopodobne zdarzenie (uż.: Szybciej zobaczę Respiratory Szumowskiego niż wygram w totolotka)

A jakie są Wasze typy?

Internauci nie zawiedli. Zaczęli pomagać Krzysztofowi Dz., wykazując się nie lada kreatywnością. Spora część nowych określeń odnosi się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Które określenie najbardziej Wam się podoba?

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij