×

Plan pokojowy Ukrainy. Polska miałaby odegrać ważną rolę

Plan pokojowy Ukrainy zakłada, że kraj przyjmie status państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Jaką rolę miałaby odegrać Polska? „Byłoby to coś w rodzaju art. 5” – tłumaczy prof. Agnieszka Legucka, która skomentowała ten pomysł w programie „Newsroom” WP.

Plan pokojowy Ukrainy

We wtorek w Stambule odbyło się pierwsze od ponad dwóch tygodni bezpośrednie spotkanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Efektem tego spotkania jest plan pokojowy, który wywołał mieszane uczucia. Władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego. Warunkiem miałby być system gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To nawiązanie do art. 5 traktatu NATO, który mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Według propozycji Kijowa, gwarantami bezpieczeństwa powinni być w pierwszej kolejności stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Izrael, a także… Polska.

„Warto pochylić się nad tymi propozycjami”

Do propozycji Kijowa w programie „Newsroom” WP odniosła się prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspertka przypomniała, że budapesztańskie porozumienia z 1994 roku nie spełniły swoich oczekiwań. W tym przypadku miałoby być inaczej, ponieważ Ukraina oczekuje od państw – gwarantów bezpieczeństwa (również Polski) o wiele dalszych porozumień.

Mówi o tym, że będzie to gwarantowana umowa prawno-międzynarodowa, tzn. te wszystkie państwa miałyby ratyfikować tę umowę. Byłoby to coś w rodzaju art. 5, czyli państwa te miałyby przyjść z pomocą wojskową Ukrainie w momencie, gdy byłaby zaatakowana. Państwa, m.in. Polska, tworzyłyby coś w rodzaju sojuszu wojskowego

– wyjaśniła prof. Legucka.

Przypomnijmy, w 1994 roku, w ramach tzw. porozumień budapesztańskich, Ukraina ogłosiła niepodległość, wyrzekając się broni atomowej w zamian za gwarancje integralności terytorialnej i niezależności ze strony USA, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Fotografie:

Może Cię zainteresować