×

Plan ewakuacji rodziny królewskiej na wypadek wojny atomowej. Tworzono go od lat

Plan ewakuacji rodziny królewskiej na wypadek wojny. Pierwszy stworzono z obawy przed atakiem nuklearnym ze strony ZSRR. Gdy się zdezaktualizował, powstał drugi plan, lecz podobny do poprzedniego. Cel jest jeden – sprawić, żeby wszyscy członkowie rodziny królewskiej pozostali bezpieczni.

W obawie przed ZSRR

Pierwszy plan ewakuacji królowej Elżbiety II powstał w 1962 roku, czyli tuż po kryzysie kubańskim. Wtedy chodziło o ochronę rodziny królewskiej na wypadek ataku ze strony ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Według jednej z pierwszych wersji, plan zakładał ewakuację brytyjskiej monarchini na królewski jacht o nazwie Britannia, ukryty u wybrzeży Szkocji. Później planowano ewakuację do bunkra, który ponoć od lat znajduje się w zamku w Windsorze. Oczywiście fakt, że brytyjskie media wiedzą na temat tych planów tak dużo, świadczy o tym, że od dawna nie są one aktualne. Zastąpiono je jednak nową wersją.

Plan ewakuacji rodziny królewskiej

Od upadku ZSRR minęło ponad 30 lat, plan ucieczki się zdezaktualizował. Ale nie zmieniło się jedno – chęć zapewnienia brytyjskiej rodzinie królewskiej bezpieczeństwa.

Gdy władze Wielkiej Brytanii obawiały się reakcji świata na Brexit, stworzono nowy plan, ale bazujący na tym z lat 60. Według „The Sunday Times”, ostateczny plan ewakuacji powstał 29 marca 2019 roku, a więc na kilka dni przez Brexitem.

Członkowie rodziny królewskiej na wypadek niebezpieczeństwa zostaną wywiezieni z Londynu i rozdzieleni. Zamieszkają prawdopodobnie w schronach, umiejscowionych na terenie Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta zostanie ewakuowana sama, książę Karol ucieknie wraz z żoną Kamilą, a książę William z żoną i dziećmi.

Fotografie: Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij