×

Ed Sheeran po raz kolejny oskarżony o plagiat. Suma odszkodowania może być imponująco wysoka

Ed Sheeran znalazł się w bardzo poważnych tarapatach, a wszystko za sprawą utworu „Thinking Out Loud”, który cieszy się na YouTube przeogromną popularnością – 2 363 683 851 wyświetleń, 8,7 miliona lajków i miliony udostępnień to wynik, którego mogą mu pozazdrościć największe światowe gwiazdy. I choć wydawać by się mogło, że utwór skradł serca ludzi na całym świecie, może się okazać, że linia basu, melodia i kilka innych elementów utworu zostało skradzione innemu soulowemu wykonawcy.

Nie pierwsze oskarżenie

„Let’s Get It” On Marvina Gaye’a z 1973 roku to utwór, na podstawie którego miał powstać jeden z największych hitów Eda Sheerana pt. „Thinking Out Loud”. O plagiat utworu Ed Sheeran został już oskarżony w 2016 roku. Wtedy rodzina Gaye’a pozwała Brytyjczyka o skopiowanie tej kompozycji, jednak sąd nie przychylił się do ich argumentów. Teraz pozew złożyła firma Stuctured Asset Sales, która zajmuje się wykupywaniem praw do utworów w przyszłości i jak się okazuje jest ona również posiadaniu części udziałów utworu „Let’s Get It On” (wykupiła je w 2003 r.)

Sto milionów dolarów odszkodowania

Choć Gaye’a już dzisiaj z nami nie ma – został zastrzelony przez swojego ojca w wieku 44 lat – przedsiębiorstwo, które jest w posiadaniu części praw do 35-letniego utworu, żąda w zamian za palgiat… stu milionów dolarów odszkodowania! Swoje oskarżenia argumentują tym, że wokalista wykorzystał melodię, linię basową, rytm, a nawet chórki, które według nich są bardzo podobne do tych, które można usłyszeć w utworze Marvina Gaye.

To „Thinging Out Loud” Eda Sheerana

A tu „rzekomy oryginał” Marvina Gaye. Słyszycie podobieństwo?

Inne oskarżenia w kierunku Sheerana

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy przypadek, kiedy Ed Sheeran został publicznie oskarżony o przywłaszczenie sobie cudzych pomysłów. Do tego typu dochodziło już wcześniej przynajmniej 4-krotnie! Czyżby inne osoby chciały wzbogacić się na globalnej popularności artysty? Nie nam to oceniać…

Podobnych „zawirowań” można było dopatrzeć się w przypadku utworu „Photograph”, który okazał się być zadziwiająco podobny do piosenki „Amazing” Matta Cradle – zwycięzcy brytyjskiego X-Factor – który domagał się 20 milionów odszkodowania. Proces między nimi zakończył się ugodą, która miała miejsce zaledwie rok temu. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że gwiazdor zawarł porozumienie – muzykom żądającym 20 mln dol. ma odtąd przypadać 20-60 proc. działki przysługującej kompozytorom utworu. 

Ciekawą historię zdaje się mieć również utwór „Shape Of You”, który miał być rzekomo zbyt podobny do No Scrubs grupy TLC. Kontrowersje wzbudził również utwór „The Rest Ouf Our Life”. Ten z kolei miał zbyt mocno przypominać kawałek pt. „When I Found You” Jasmine Rea.

Czy to wszystko to tylko czysty zbieg okoliczności? A może faktycznie Ed „kopiuje” utwory innych wokalistów? Jak sądzicie?

Może Cię zainteresować

zamknij