×

Plaga niebezpiecznych gąsienic w Polsce. Powodują silne reakcje alergiczne

Plaga niebezpiecznych gąsienic w Polsce. Dotychczas zaatakowały jedno województwo, ale w najbliższym czasie mogą pojawić się także w innych rejonach kraju. Uważajmy, ponieważ potrafią mocno zajść za skórę człowiekowi i być przyczyną chorób zwierząt.

Plaga niebezpiecznych gąsienic w Polsce

Największe nasilenie niebezpiecznych gąsienic obserwowane jest od maja do końca sierpnia, czasem jeszcze we wrześniu. To idealny czas dla żerujących na drzewach gąsienic korowódek dębówek. Niepozorne stworzenia charakteryzują się imponującymi włoskami będącymi przyczyną problemów.

Uważać należy na nie szczególnie w lasach dębowych. Liście tych drzew, to bowiem przysmak korowódki dębówki (stąd też ich nazwa), dlatego czują się tam jak w domu.

To częste zjawisko wśród wielu populacji owadów. To forma ochrony, która zapewnia spokój i odstrasza ptaki. Włoski mają działanie drażniące, alergizujące

– wyjaśnia Stanisław Czachorowski, biolog, ekolog i entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wysyp potocznie zwanej korowódki ma właśnie miejsce na terenie sołectwa Dębówko Stare w gminie Białośliwa. Informację, a zarazem ostrzeżenie na ten temat opublikowała gminna strona internetowa. Poinformowano również, że w najbliższym czasie przeprowadzony zostanie oprysk, który wyeliminuje zagrożenie.

Konsekwencje wynikające z kontaktu z korowódką

Kontakt z korowódką może powodować silne podrażnienie skóry i błon śluzowych, wymioty czy spadek samopoczucia. Eksperci ostrzegają, że objawy, takie jak zapalenie skóry, swędzenie czy czerwone bąble mogą pojawić się nawet wtedy, gdy będziemy utrzymywać dystans od niebezpiecznych gąsienic.

Jak to możliwe? Drażniące, parzące włoski może przenosić wiatr. Kontakt z nimi dla osób uczulonych może być szczególnie niebezpieczny i może prowadzić do zapalenia spojówek, trudności z oddychaniem, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Jak bronić się w przypadku kontaktu z zagrożeniem?

Holendrzy mają swój sposób na obronę w przypadku kontaktu z korowódką. Zalecają, aby oczyścić skórę przy użyciu taśmy samoprzylepnej, która sprawdzi się lepiej niż obmycie skóry pod prysznicem. Ponadto, należy wyprać odzież w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Korowódka dębówka stanowi zagrożenie także dla psów i kotów

Na szkodliwe działanie włosków gąsienicy są narażeni nie tylko ludzi, ale też zwierzęta – zwłaszcza psy i wychodzące na zewnątrz koty. Mogą one wejść w kontakt z włoskami larw bezpośrednio albo pośrednio (roznoszonymi przez wiatr).

Jeśli dojdzie do kontaktu zwierzęcia z korowódką dębówką, mogą pojawić się:
– zmiany skórne, tj. swędzące czerwone bąble, oparzenia, wysypka (zwłaszcza u psów krótkowłosych),
– obrzęk oraz zaczerwienienie warg i błony śluzowej jamy ustnej,
– pęcherze na języku, który może puchnąć i zmienić kolor na niebiesko-fioletowy,
– silny świąd, ślinienie się i jednocześnie problemy z połykaniem śliny (jeśli zwierzę bawiło się gniazdem tych owadów),
– zapalenie błony śluzowej oka, a nawet ślepota,
– biegunka,
– gorączka.

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Zdj. ilustrujące (miniatura wpisu), Flickr, Pixabay

Może Cię zainteresować