×

PiS zmienia Polski Ład. Znamy szczegóły znaczącej rewolucji

Wprowadzony 1 stycznia 2022 roku Polski Ład to bez dwóch zdań największa reforma systemu podatkowego w Polsce w historii III RP. Największa, co wcale nie musi oznaczać najlepsza. Zmiany od samego początku budził masę kontrowersji. Teraz PiS zmienia Polski Ład. Czy wyjdzie ci to na dobre a może wręcz przeciwnie? Spójrzmy…

PiS zmienia Polski Ład. Czy wyjdzie nam to na dobre?

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów Artur Soboń zaproponowali zmiany w Polskim Ładzie. Nowe rozwiązania – wiele z nich zmienia pierwotne założenia Polskiego Ładu – mają kosztować budżet państwa 15 mld złotych.

Głównym postulatem reformy jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 procent. Obniżka miałaby objąć dochody do poziomu 120 tys. złotych i tyczyć się pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów i przedsiębiorców.

W propozycji zmian znalazło się również inne obliczanie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem i kartą podatkową. Będzie to zależne od limitów. I tak oto dla osób rozliczających się podatkiem liniowym, będzie to 8,7 tys. zł składek odliczane od dochodu, dla ryczałtu 50% zapłaconych składek, a dla osób rozliczających się kartą podatkową 19% zapłaconej składki. Należy również dodać, że prowadzący działalność nie będą mogli zmienić formy rozliczania np. z „liniówki” na ryczałt, choć o ewentualnych zmianach nie było wcześniej wiadomo. Rząd ponownie zapewnia w tym przypadku, że na tym nie stracą.

Kolejna zmiana tyczy się wycofania z ulgi dla klasy średniej. Rząd zapewnia jednak o zapisaniu w ustawie gwarancji, z której ma wynikać, że mimo likwidacji ulgi, podatnicy klasy średniej na tym nie stracą. W przypadku ewentualnej straty, ma natomiast pojawić się możliwość skorzystania z ulgi. Więcej szczegółów nie podano.

Rząd wycofuje się także ze zmian dla samotnych rodziców – zniknie wprowadzona ulga 1,5 tys. złotych. Powróci natomiast możliwość wspólnego rozliczania z dzieckiem. Finalnie tacy podatnicy dwukrotnie korzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. złotych.

Zmiana będzie tyczyć się także limitu zarobków dzieci na potrzeby podatkowe. Z ulgi będą mogli skorzystać ci, których dzieci zarabiają nie więcej niż 16 061 złotych i 28 groszy rocznie (wcześniej było to nie więcej niż 3 089 złotych rocznie).

Rząd zapowiedział również, że zrekompensuje samorządom i organizacjom pożytku publicznego utracone w związku z tą reformą dochody.

Premier Morawiecki zapowiedział również rekompensaty dla samorządów i organizacji pożytku publicznego, które mogą być stratne na obniżce stawki PIT.

Kiedy zmiany w Polskim Ładziewejdą w życie?

Proponowane zmiany mają trafić do konsultacji, które potrwają do 2 kwietnia. Zmiany natomiast miałyby wejść w życie już od lipca 2022 roku.

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować