×

Rząd szykuje nowy program! To będzie kolejna ogromna pomoc dla rodzin

PiS szykuje nowy program mieszkaniowy. Niedawno prezes Jarosław Kaczyński przyznał się do porażki: zamiast trzech milionów mieszkań, powstało jedynie 40 tys. Teraz rządzący pracują nad nowymi rozwiązaniami.

Kaczyński przyznał się do porażki

Miało być lepiej, a jest coraz gorzej. Wiemy już, że wprowadzenie 500 plus nie wystarczyło, by poprawić sytuację demograficzną. Za to problemy mieszkaniowe młodych Polaków mogą jeszcze bardziej pogłębić kryzys demograficzny.

Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu politycy szumnie ogłaszali start programu „Mieszkanie Plus” i obiecywali, że powstaną nawet 3 miliony mieszkań. Wówczas Jarosław Kaczyński z optymizmem patrzył w przyszłość. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że był to nadmierny optymizm.

To śmiały cel, ale wykonalny

—  twierdził Kaczyński.

Po kilku latach prezes PiS uderzył się w pierś i przyznał się do porażki. Szczerze przyznał, że „program po prostu się nie powiódł”. Zamiast trzech milionów mieszkań, powstało 40 tys.

To jest w tej chwili 40 tys. mieszkań łącznie z tymi w budowie, więc dużo za mało

— przyznał prezes PiS.

Polaków nie stać na własne mieszkanie, popyt drastycznie zmalał. Z najnowszych danych wynika, że w październiku rozpoczęto budowę 13,6 tys. mieszkań. A to prawie 40 proc. mniej niż rok temu. Co dalej?

PiS szykuje nowy program mieszkaniowy

Przyznanie się do winy już było, teraz pora na mocne postanowienie poprawy. A jest i ono, bo przecież wielkimi krokami zbliżają się kolejne wybory. Jak informuje portal Money.pl, rządzący pracują nad nowym programem mieszkaniowym.

Prezes PiS poinformował, że rząd rozważa wprowadzenie nisko oprocentowanych, na poziomie 2 proc., kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin. Z nowego programu mogłoby skorzystać 50 tys. rodzin rocznie.

Z radością na razie lepiej się wstrzymać, bo istnieje duża szansa, że za jakiś czas znów usłyszymy, iż „program po prostu się nie powiódł”. Eksperci twierdzą, że rząd nie konsultuje nowego programu z branżą. Nad pomysłem pracują nie fachowcy, a urzędnicy. Niewykluczone zatem, że padną propozycje oderwane od realiów.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii twierdzi, że dostrzega problem i wie, w jaki sposób go rozwiązać.

Mniej osób decyduje się na wzięcie kredytów ze względu na wysokie stopy procentowe. Stąd propozycje, nad którymi pracujemy, dotyczące kredytów z niską stopą procentową dla tych, którzy kupują pierwsze mieszkanie

– powiedział niedawno wiceminister rozwoju Piotr Uściński.

Czas pokaże, co tym razem wyniknie z obietnic i zapowiedzi. Pozostaje mieć nadzieję, że nadchodzące wybory zmobilizują polityków do wytężonej pracy, a widmo porażki okaże się dla nich dodatkową motywacją do działania.

Fotografie:
0
Would love your thoughts, please comment.x