×

PiS straci samodzielną większość? Kiepska sytuacja partii według nowego sondażu

Czy PiS straci samodzielną większość? Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, na którą formację oddaliby głos w wyborach parlamentarnych. Wyniki najnowszego sondażu mogą być sporym zaskoczeniem dla partii rządzącej.

To już druga niepokojąca dla PiS wiadomość w ostatnim czasie.

Rekordowo niskie poparcie dla Andrzeja Dudy

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, kandydat PiS otrzymałby jedynie około 35 proc. poparcia. Tak wynika z sondażu PBS dla „Gazety Wyborczej”, przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 706 dorosłych Polaków.

To wciąż najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów, ale przewaga Dudy nad konkurentami topnieje. O sukces w II turze, powalczyliby Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia.

Przypomnijmy: wybory prezydenckie mają odbyć się 28 czerwca. Czy coś zmieni się do tego czasu?

PiS straci samodzielną większość?

Wygląda na to, że sytuacja jest ciężka nie tylko dla kandydata PiS w nadchodzących wyborach, ale i dla całej partii.

Według nowego sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl, gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałby 41,9 proc. poparcia. A to oznacza z kolei, że PiS straciłoby samodzielną większość w Sejmie.

PiS może liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. To daje 226 miejsc w Sejmie. Taki wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do ostatniego badania Estymatora przeprowadzonego w dniach 14-15 maja. Jednocześnie to zmniejszenie liczby mandatów PiS o 9 w porównaniu do wyborów parlamentarnych z października 2019 roku. W takim układzie, PiS straciłoby samodzielną władzę, do której konieczne jest 231 mandatów

– czytamy na portalu DoRzeczy.pl.

Natomiast II miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, która mogłaby liczyć na poparcie 26,1 proc. głosujących.

Ludowcy i Kukiz’15, czyli Koalicja Polska, zdobyliby poparcie rzędu 11,9 proc, co oznacza 55 mandatów. O 10 mandatów mniej otrzymałaby Lewica, zaś tylko 10 miejsc ogółem Konfederacja.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób, które zadeklarowały, że wezmą udział w wyborach.

PiS straci samodzielną większość 00
Twitter
Fotografie: Twitetr (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij