×

PiS przedstawiło kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Padło nazwisko

PiS przedstawi kandydata na RPO po dwukrotnej nieudanej próbie wyłonienia następcy Adama Bodnara. Na popieraną przez 1000 organizacji pozarządowych kandydatkę opozycji nadal nie chce się zgodzić.

Zamieszanie z wyborem

Parlament już dwukrotnie próbował wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Od zakończenia kadencji Adama Bodnara, jedynego wysokiego urzędnika państwowego, którego Prawo i Sprawiedliwość nie odwołało po dojściu do władzy, minęły już 3 miesiące.

Kandydująca na to stanowisko Zuzanna Radzińska -Bluszcz, wieloletnia Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, znająca urząd od podszewki i popierana przez tysiąc organizacji pozarządowych, nie zyskała akceptacji prawicowych polityków, którzy już dwukornie utrącili jej kandydaturę.

Kolejnym pomysłem PiS-u jest powołanie na urząd RPO Piotra Wawrzyka, obecnego wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagraniczych, który z prawami obywatelskimi nigdy nie miał do czynienia, ale zdaniem Ryszarda Terleckiego, ma wiele innych zalet.

PiS przedstawi kandydata na RPO

Jak przekonuje wicemarszałek Sejmu w radiu Wnet:

To już nie jest tajemnicą, to będzie minister Piotr Wawrzyk, obecny wiceminister spraw zagranicznych, taka osoba, która – wydaje mi się – nie powinna wzbudzać jakichś nadzwyczajnych kontrowersji i sprzeciwów opozycji. Zobaczymy, jak zachowają się senatorowie. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać większość.

53-letni Paweł Wawrzyk, absolwent Instytutu Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1994-1997 pracował w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu a następnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W latach 2000-2002 współpracował z Departamentem Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w ramach prac nad dostosowaniem polskiego prawa do prawa UE. Od lutego 2018 r. do października 2019 r. pełnił stanowisko podsekretarza stanu w MSZ odpowiedzialnego za sprawy prawne i traktatowe.

Ostatnio zasłynął tym, że jako jeden z nielicznych europeistów zgodził się występować w TVP, podtrzymując eurosceptyczną narrację rządu.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.tokfm.pl
zamknij